Postaviť sa pred viacerých ľudí a rozprávať o téme, ktorá nie je často úplne jednoduchá môže byť pre viacerých z nás náročné. Mnoho ľudí kvôli tomu poriadne stresuje a hľadajú spôsoby ako sa upokojiť.
Podľa prieskumov, až 74 % opýtaných má fóbiu z prezentovania, pričom dôvody, pre ktoré sa bojíme postaviť sa pred publikum sú často rôzne. Na stres má vplyv viacero faktorovo:
- Neznáme publikum – pre väčšinu ľudí je predstava, že by mali rozprávať pred neznámym publikom stresujúca.
- Nedostatočné rečové schopnosti a koktanie
- Nudenie publika (rečnícke schopnosti, nezaujímavá prezentácia)
- Zabudnutie obsahu či kontexu slidov
- Otázky z publika
Aj keď sa to možno zdá sa prvý pohľad nepríjemné, nie je to také hrozné, ako sa môže zdať na prvý pohľad. Prezentovanie je ako šport a čím viac trénujete, tým lepšie vám to pôjde. Stále však máte možnosti, ako sa dá pripraviť:
- Pripravte si dôkladne aj text, ktorý budete rozprávať.
- Hľadajte možnosti, kde si budete môcť prezentovanie natrénovať.
- Vyskúšajte si prebehnúť prezentáciu pred menším publikom. – doktorka Jill Bolte-Taylor trénovala svoju legendárnu TED prednášku, v ktorej opísala vlastnú mozgovú mŕtvicu, 200-krát. Doteraz reč videlo 21 miliónov ľudí a doktorke to prinieslo pozvánku do show s Oprah Winfrey. Medzi zaujímavosti patrí že odborníci odporúčajú natrénovať si úvod 15 až 20x.
- Prejdite si zoznam otázok, ktoré vám môže publikum položiť – ak máte strach, že vás prekvapí otázka na ktorú nebudete vedieť odpovedať, skúste si pripraviť zoznam otázok, na ktoré by sa vás mohli diváci opýtať.
- Spravte si tesne pred prezentáciou čas na aktivitu, ktorá vás upokojuje.
- Príďte na miesto nácviku skôr a skontrolujte si techniku – v prípade, že by niečo nefungovalo, viete problém vyriešiť a nebudete sa stresovať pred plnou sálou ľudí.