14. február sa neodmysliteľne spája so sviatkom zaľúbených – Valentínom. Obchody sa naň každý rok poctivo pripravujú, a tak nás už častokrát začiatkom januára zasypú čokoládovými srdiečkami, pohľadnicami, plyšovými zvieratkami a inými drobnosťami. Aj to prispieva k tomu, že tento sviatok mnoho ľudí považuje za výlučne komerčný a v kalendári ho úspešne prehliadajú. Pôvod tohto sviatku však s komerčnosťou nemá nič spoločné.
14. februára 269 bol v Ríme popravený biskup, lekár a budúci svätec Valentín z Terni. Previnil sa tým, že neuposlúchol rozkaz rímskeho cisára Claudia II. Tento panovník bol známy svojou záľubou vo vojnových výpravách. Keďže chcel bitky ako každý vojvodca vyhrávať, potreboval silných, obetavých a verných vojakov. Tieto vlastnosti však podľa neho oslabovalo manželstvo, a preto zakázal svojim legionárom ženiť sa. Biskup Valentín však mal pochopenie pre mladú lásku, a tak vojakov napriek cisárovmu zákazu potajomky sobášil. Ako svadobný dar im údajne venoval kytičku kvetov. Tento zvyk je obľúbený dodnes, preto si počas sviatku zaľúbených prídu na svoje aj kvetinárstva.
Keď sa cisár dozvedel o Valentínovej neposlušnosti, dal ho zavrieť do väzenia. Napriek tomu, že ho tu mučili, nezabúdal myslieť na iných a liečil chorých. Traduje sa, že tu vyliečil aj dievčinu, do ktorej sa zaľúbil. Išlo o nevidiacu dcéru žalárnika, ktorej prinavrátil zrak. Pred tým, ako ho popravili jej vraj poslal list s podpisom Od Tvojho Valentína. A tak vznikla prvá valentínka.
Napriek tomu, že Valentínov život sa skončil predčasne, záznamy o jeho skutkoch pretrvali. Dnešný komerčný charakter Dňa zaľúbených potláča skutočnú myšlienku tohto sviatku, ktorý sa oslavuje od roku 496, teda už neuveriteľných 1522 rokov. Tento sviatok má svoju tradíciu, a preto by sme ho mali oslavovať, minimálne na počesť odvážneho a obetavého biskupa Valentína – patróna snúbencov a zaľúbencov , ktorý bol pre lásku iných ochotný obetovať vlastný život. Od nás sa očakáva, že obetujeme pár minút svojho času a strávime ho s tými, ktorých máme radi. Ak by ste však predsa len chceli Deň zaľúbených poriadne osláviť, prinášam vám zopár tipov z rôznych krajín sveta:
Taliani si v tento deň dávajú záležať najmä na slávnostnom stolovaní a výbere kvetov pre partnerku, v Španielsku nesmie chýbať slávnostná večera pri sviečkach. V USA nie je 14. február len sviatkom zaľúbených, ale aj rodín a priateľov, preto si Američania vychutnávajú spoločne strávený čas. Zaujímavý zvyk majú v Japonsku, na Valentína tu dievčatá darujú chlapcom čokoládu. Tí im potom spravia radosť 14. marca, kedy im darujú bielu verziu tejto pochúťky. Sviatok zaľúbených oslavujú aj v Brazílii, na rozdiel od ostatných krajín ho však majú 12. júna, deň pred sviatkom patróna manželov – svätého Antona.
Zdroje: