S novými stravovacími návykmi prichádza často aj snaha dostať do poriadku svoj pitný režim, ktorý v mnohých ohľadoch zvyčajne nie je ideálny. Obsah vody v tele novorodenca je odhadovaný na približne 90% a v tele priemerného dospelého človeka v rozmedzí 60 – 65%. Z toho samozrejme vyplýva, že voda si nezískala pozornosť poradcov ohľadne zdravého životného štýlu len tak pre nič za nič. Nie, má naozaj opodstatnenie, že nám lekári a poradcovia stále kladú na srdce, aby sme pitný režim pravidelne dodržiavali. Na vode nezávisí len naša fyzická kondícia, hoci už ste si určite všimli, že počas dní, kedy vypijete naozaj len malé množstvo vody sa vám točí hlava, prenasleduje vás ospalosť a podráždenie na celý svet.
Zdroj: pixabay.com
Voda však nezodpovedá len za to, ako sa cítime, ale aj to ako vyzeráme. Pri nedostatočnom pitnom režime trpia vnútorné orgány aj pokožka, ktorá sa nám za zlý pitný režim odvďačí vznikom nedokonalostí a bolestivými vyrážkami. Zároveň sa nám vysušujú sliznice, ktoré tvoria prirodzenú imunitnú bariéru organizmu a telo má oveľa väčší problém bojovať s nákazami a infekciami, a klesá aj jeho schopnosť regenerácie po tréningu.
Naučiť sa piť čistú vodu vie byť naozaj ťažké. Preto väčšina populácie siahne po ochutených minerálkach, džúsoch či káve. Žiadna z týchto alternatív nie je vhodná. Ochutené minerálne vody či džúsy sú plné cukru či chemických aditív, ktoré zdraviu neprospievajú. Do tela okrem tekutiny dostaneme aj cukor, ktorý neprospieva činnosti vnútorných orgánov (veľmi citlivý na zvýšenú hladinu cukru je podžalúdková žľaza – pankreas) a stojí tiež za zvýšenou produkciou kožného mazu, ktorý spôsobuje tvorbu akné.
Zdroj: pixabay.com
Vhodnou alternatívou pre ľudí, ktorým čistá voda nechutí môže byť bylinkový čaj bez cukru alebo voda s kvapkou citrónovej šťavy. Pri bylinkových čajoch je však vhodné pamätať na to, že bylinky je potrebné striedať a pamätať aj na svoj zdravotný stav, aby ho účinky byliniek neovplyvnili. Polemika panuje aj okolo samotnej vody, ktorú treba počas dňa vypiť. Niekto sa zhoduje na štandardných 2 litroch, iný zas hovorí o 3. V tomto ohľade je potrebné počúvať svoje telo. Počas leta je treba dbať na zvýšený príjem tekutín, v zime zas môžeme príjem znížiť. Lekárske štúdie sa zhodujú na 8 pohároch vody každý deň. Nadmerným pitím vody zaťažujeme obličky a preto rozhodne nie je rozumné prekračovať či nadbiehať pitný režim.