Na svete má milióny obdivovateľov. Natočili o ňom aj film. Josef Váňa patrí medzi žijúce legendy.
Josef Váňa sa narodil 20. októbra 1952. V jazdeckom svete je známy pod prezývkou „malý veľký chlap“. Táto prezývka je známa preto, lebo tento len 166 centimetrov vysoký chlap dosiahol životné úspechy, ako málo džokejov v Česku a na Slovensku. Okrem toho, že sám jazdí, je zároveň aj trénerom a chovateľom koní. Je otcom troch detí, pričom jeho najmladší syn Josef, je taktiež úspešný džokej.
Úspechy a zaujímavosti
V jazdeckom svete sa podľa oficiálnych pravidiel človek stane džokejom, až keď vyhrá 50 dostihov. Josef Váňa za svoj život absolvoval viac ako 1000 dostihov, pričom viac ako 200 z nich vyhral. Veľkú Pardubickú bežal 25 krát, pričom osemkrát ju vyhral. Jeho jazdecké začiatky prekvapivo neprebiehali na koňoch, ale učil sa jazdiť na prasatách, kozách a kravách. Hovorí, že práve tu sa naučil chytiť ten správny rytmus, a udržať sa na zvierati, ktoré ho chce zhodiť.
Najväčšie úspechy Veľkej Pardubickej dosiahol s koňom Železníkom. S ním vyhral dostih štyrikrát. Najzaujímavejšie jeho víťazstvo je z roku 1991, keď spadol zo Železníka na Popplerovom skoku, a dokázal nasadnúť a následne dostih vyhrať. Ďalšie víťazstvo bolo s koňom Vronsky.
V roku 2009 sa Josef Váňa opäť vrátil na výslnie s koňom Tiumenom, ktorý nepatril medzi favoritov. Dostih vyhral. Napriek spornému dostihu vyhral opäť v roku 2010 a v roku 2011. Na jar 2012 si Josef Váňa zlomil stehennú kosť v nohe a napriek tomu na jeseň opäť štartoval vo Veľkej Pardubickej. Tá sa konala týždeň pred jeho 60. narodeninami, a napriek vážnemu zraneniu dokázal vyhrať 3. miesto. Svoju poslednú Veľkú Pardubickú bežal vo veku 62 rokov.
Josef Váňa sa domnieva, že mnoho ľudí navštevuje túto súťaž kvôli smrti, keďže na tejto trati zomrelo už niekoľko koní. Tým, že v súčasnosti sú kone v porovnaní s minulosťou silnejšie a lepšie trénované a stáva sa čoraz menej úrazov, obáva sa, že sa stratí záujem o toto podujatie.
Každý úspech prináša aj pády
Ako sa hovorí, každé úspechy sprevádzajú aj pády, v jazdectve to platí dvojnásobne. Väčšina jazdcov sa drží slov, že ani dieťa by sa nikdy nenaučilo chodiť, keby po prvom páde sa už nepostavilo, a preto často po vážnych zraneniach sadajú do sedla. Josef Váňa je človek, ktorý zažil zlomeniny takmer všetkých kostí v tele. Jeho životné motto je: „Když se mě budete chtít zbavit, budete mě asi muset zastřelit.“.
- Viac ako 35 zlomenín v tele
- Minimálne 5x otras mozgu
- Fraktúra čeluste
- Roztrieštené pravé rameno, rozdrtený hrudník
- Zlomené obidva lakťové hrboly, obidve zápästia, veľakrát prsty a kľúčne kosti
- Odtrhnuté pľúce
- Takmer všetky zlomené rebrá
- 4 zlomené stavce
- Prerazená ľavá noha nad členkom
- Zlomenina ľavej stehennej kosti
- Ľavá bedrová kosť zlomená na 6 častí
- Pravá holenná kosť na 5 kusov
- Mŕtvica
- Klinická smrť (1994)
Najťažší úraz sa stal v roku 1994 počas dostihu v Baden- Badene. Pri kolízii s ďalšími koňmi spadol a spadol na neho kôň, ktorý bežal za nim. Výsledkom tohto karambolu bola odtrhnutá ľavá časť pľúc, otras mozgu, niekoľko zlomenín a klinická smrť.
Motivujúci film
Životopisný dokument Nejtežší závod je život sám sa stal najlepším dokumentom roku 2012. Dokument režíroval režisér Jakub Wagner. Dokument má dĺžku 56 minút. Počas jeho natáčania precestoval režisér spolu s Josefom Váňom a koňmi až 160 000 kilometrov, a navštívili sa krajiny ako Taliansko a Nemecko.
Jednou z najväčších zaujímavostí filmu je, že džokej dorazil na premiéru filmu na koni Decent Fellow, ktorý bol v minulosti víťazom Veľkej Pardubickej.
Film zobrazuje životopis Josefa Váňu, jeho spôsob tréningu, ale aj najvýznamnejšie momenty z jeho života. Zobrazuje zábery z pádov ( takmer tragická nehoda v Baden- Badene), ale aj životné úspechy, keď osemkrát vyhral Veľkú Pardubickú.
Na celom dokumente nás najviac zaujala skromnosť pána Váňu. V momentoch, keď zvíťazil Veľkú Pardubickú, vždy povedal, že dostih vyhral kôň a on sa celý čas len viezol a dostih si užíval.