O ekológii hovoríme v posledných rokoch stále častejšie a hlasnejšie. Uvedomujeme si, že stav, v ktorom sa práve teraz nachádza naša planéta nie je trvalý a životný štýl ľudstva zas udržateľný. Hovoríme o skleníkových plynoch i o probléme, ktorý predstavuje plastový odpad, ktorý sa nerozkladá a pomaly zanáša nielen naše oceány ale i ľudské telá. Na svete žije viac ako sedem miliárd ľudí a toto číslo sa každým okamihom zvyšuje. Problémom nie je len priestor, kde ľudia môžu existovať, ale i priestor, ktorý im poskytuje potravu a pitnú vodu.
Strava našich predkov bola v podstatnej miere založená na rastlinnej zložke. Postupom rokov sme si však oveľa viac začali zvykať na živočíšne produkty ako sú mlieko, mäso a vajcia. Dnes je už bežným javom, že tvoria väčšinový podiel nášho jedálnička. Problémom však je, že chov zvierat i odstraňovanie produktov ich metabolizmu nielen vyžaduje rozsiahlejšie plochy ako pestovanie plodín, ale navyše spôsobuje i znečisťovanie plôch a vody.
Výskumy ukazujú, že situácia, v ktorej sa nachádzame teraz je neudržateľná. Nedostatok pôdy i obrovské náklady na pitnú vodu, ktoré sú s chovom spojené, sú obrovskou záťažou. Katastrofické správy dokonca hovoria o tom, že na to, aby sme mohli existovať budeme musieť pomaly prejsť na rastlinnú stravu. Bude to pre telo šok? V podstatnej miere rozhodne nie. Stačí ak sa zamyslíme, že naše telo je ešte stále nastavené na situáciu, kedy stravu predstavovali rastlinné plody či korienky.
Ak chcete urobiť krok dobrým smerom, nemusíte zo svojho jedálneho lístka automaticky vyškrtnúť všetky živočíšne plody. Pripravte si však i vegánske dni, ktoré budú pre vašu tráviacu sústavu predstavovať skutočný oddych. Navyše doplníte všetky potrebné vitamíny a doprajete si obrovskú porciu vlákniny. Ak podobný deň skombinujete s dňom bez zbytočných plastových obalov na jedno využitie, kráčate dobrým smerom.