Šošovica by sa mala pravidelne vyskytovať v našom jedálničku, kvôli mnohým prospešným látkam, ktoré obsahuje. Zo strukovín je práve ona najbohatšia na bielkoviny. Obsahuje aj množstvo vápnika, železa, zinku, vitamínov skupiny B, veľa vlákniny, aminokyselín a ďalších skvelých látok. Nemusíte sa báť ani toho, že vás jej chuť omrzí, pretože ponúka množstvo druhov v rôznych farbách, stačí si len vybrať.
Jemná červená
Ak práve nemáte čas na dlhú prípravu jedla, červená šošovica bude pre vás to pravé. Netreba ju namáčať a je uvarená za pár minút. Výhodou je aj to, že dobre zasýti a vyživí telo.
Poteší aj jej skvelá chuť a rôznorodé využitie. Pripravíte z nej kašu, polievku, nátierku, placky alebo zahustíte omáčku v zeleninovom jedle, keďže sa ľahko rozvarí. Táto šošovica nemá šupku a preto je ľahko stráviteľná.
Elegantná čierna
Rovnako ako červenú, ani túto netreba vopred namočiť a do pol hodiny je uvarená. Tiež výborne zasýti a obsahuje veľké množstvo rôznych vitamínov a minerálov. No na rozdiel od svojej sestry sa len tak ľahko nerozvarí a pekne drží svoj tvar, takže je ideálna napríklad do šalátov.
Jej chuť je zaujímavo oriešková, preto výborne doplní každé jedlo. A nielen chuťou, ale aj svojou čiernou farbou. Beluga, ako sa tiež nazýva, je ľahko stráviteľná.
Klasická hnedá
V tejto farbe sa vyskytuje na tanieroch v našich končinách najbežnejšie. Známa je šošovicová polievka, prívarok či nátierka, v ktorej nájdete práve tento druh šošovice. Pred varím je však najlepšie ju aspoň na pár hodín namočiť. Hnedú šošovicu je možné aj klíčiť a získať tak ešte viac vitamínov.
Korenistá zelená
Má peknú zelenú farbu so sivomodrým mramorovaním a výraznou chuťou. Nie je potrebné ju namáčať a počas varenia nestráca farbu. Rovnako, ako čierna, si udržiava svoj tvar a je pevnejšia. Vďaka tenšej šupke a nižšiemu obsahu škrobu je ľahko stráviteľná. Obsahuje väčšie množstvo vlákniny ako jej príbuzné iných farieb.
Orientálna žltá
Pred varením sa odporúča namočiť aspoň na hodinu, varí sa rýchlo. Ideálna je do indických jedál, napríklad kari.
Zdroje:
kniha: Zázračné obilniny – Hans Hemmung
www.healthline.com