Nenájdete tu pláže ocenené modrou vlajkou a vlastne ani more. Napriek tomu je toto miesto vyhľadávané na výlety, ale aj kúpanie sa počas letných mesiacov. Aj keď oravská priehrada je miestom skôr pre otužilcov, oplatí sa tam ísť aj za históriou a spoznať menej objavenú históriu Slovenska.
Oravská priehrada skrýva mnoho skľučujúcich pocitov, ktoré museli zažívať ľudia, keď opúšťali svoje domovy. O tejto pre mnohých smutnej udalosti v našich dejinách sa viac dočítate v našom článku.
Obyvatelia dedín prišli o svoje domovy a majetok
Len málokto vie, že Oravská priehrada nebola vždy vodnou nádržou. V minulosti to boli krásne dediny, ktoré neskôr stretol stretol smutný osud. Po spustení Oravskej priehrady v roku 1954 zostalo zatopených päť obcí: Slanica, Osada, Hámre, Ľavkovo a Ústie. Okrem toho bola zatopená aj časť obce Bobrov a 70% rozlohy mestečka Námestovo. Práve z tohto dôvodu Námestovo nemá historickú časť, nakoľko zostala zatopená pod vodou. Jedinou a poslednou zachovalou spomienkou je vrch nad obcou Slanica, kde stojí Kostol Povýšenia sv. Kríža. Na ostrove sa každoročne v poslednú augustovú nedeľu koná spomienková omša pre pôvodných Slaničanov. Táto symbolická tradícia sa prvýkrát konala v roku 1990. Odvtedy ju navštevuje každý rok menej a menej ľudí, ale napriek tomu s tým neplánujú prestať.
Oravská priehrada je aj skvelým tipom na jednodenný výlet alebo predĺžený víkend
Keď si chcete užiť pekný výlet v tejto oblasti, vyskúšajte plavbu po Oravskej priehrade vyhliadkovou loďou. Loď premáva o o 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 a 16:30 hod. v čase od 3. mája do 29. septembra. Jazda sa začína v prístavnej časti Námestova zvanej Slanická osada. Dospelá osoba zaplatí za plavbu 6€, študenti a dôchodoviai zaplatia 4 eurá a deti vo veku do 15 rokov len 2 eurá.