Čas strávený v karanténe i nedostatok kultúrnych akcií mali na nás zaujímavý vplyv. Pustili sme sa do aktivít, ktoré sme z neznámeho dôvodu odkladali po dlhý čas. Domáce cvičenie sa stalo veľmi obľúbeným vyplnením voľného času a malo priaznivý vplyv i na tukové zásoby, ktoré sme po zime opatrovali. Možno ste skúsili klasické posilňovanie alebo sa vrhli na lekcie HIIT. Čo však s dňami, kedy sa necítite vo svojej koži a nemáte chuť extrémne cvičiť? Jednou z možností je joga, ktorá ma svojich fanúšikov po celom svete. Za zváženie však stojí i pilates, ktorý je obľúbený a vhodný pre každého (vrátane absolútnych začiatočníkov).
Aký je rozdiel medzi jogou a pilatesom?
Joga a pilates sú cvičenia, ktoré sú veľmi často zamieňané a množstvo ľudí sa mylne domnieva, že hovoríme o rovnakom štýle cvičenia. Joga je radená medzi terapeutické aktivity, pretože okrem cvičenia sa zameriava aj na duševnú rovnováhu. Počas jogy pracujeme s váhou vlastného tela, ktorú používame na odpor. Pilates využíva mnoho pohybov a princípov jogy, počas jeho praktizovania však prichádzame do kontaktu aj s cvičebnými pomôckami. Prostredníctvom jogy zlepšujeme svoju flexibilitu, pilates nám necháva priestor i na budovanie sily.
Jadro tela – hlavný princíp pilatesu
Pri cvičení pilatesu sa sústredíme a kladieme dôraz predovšetkým na jadro nášho tela. Často sa v cvičebných videách môžete stretnúť s pomenovaním core. Jadro tela ostáva stabilné a zvyšok tela sa pohybuje a posilňuje. V cvičení pilatesu je rovnako dôležitá rovnováha, ktorá je nastolená medzi flexibilitou a silou. I pilates môže byť cestou k pevnejším a silnejším svalom.
Cvičenie pilates rozhodne nie je také staré ako joga, ktorej korene siahajú naozaj ďaleko. Forma cvičenia bola vymyslená v 20. rokoch minulého storočia Josephom Pilatesom, ktorého meno do dnešných dní nesie. Pilates ako metóda cvičenia pozostáva z budovania sily, flexibility a rovnováhy.
Mimoriadne dôležité je i správne držanie tela. Dopad pravidelného cvičenia pilatesu na ľudský organizmus je naozaj výrazný. Dochádza k posilneniu svalov, ktoré často nazývame i základné. Spevnenie brušného svalstva, svalstva chrbta a bedier patrí medzi prvé. Okrem toho je tu samozrejme i lepšia flexibilita a silnejšie svaly na končatinách. Kvôli spomínaným dôvodom je pilates často odporúčaný i pri rehabilitácii.