zdielať

Všetci by sme mali byť veční študenti – časť 1.

študenti - Dark Green Chalk Board Good Luck Card - Všetci by sme mali byť veční študenti – časť 1.

Po úspešnom absolvovaní magisterských štátnic som si povedala: „Konečne pokoj od školy, už sa nič nemusím učiť!“ Štátnice boli psychicky náročné – veľa učenia a žiaden oddych. Stále som mala pocit, že nič neviem a že to nezvládnem. Bolo to vyčerpávajúce a zanechalo to vo mne veľkú chuť sa už nikdy nič neučiť. Možno to mnohí poznáte a možno ste sa niektorí tak cítili aj po maturite, a na vysokú školu ste ani nenastúpili. Po prvom dni v práci som však zmenila na učenie názor. Veď je toľko toho čo ešte neviem! A je taký priestor kam sa môžem posúvať! Učiť sa treba celý život. Ak chceme ísť s dobou smerom vpred ku pokroku, nemáme na výber, musíme sa učiť.

Trh práce sa neustále mení a vyžaduje od zamestnancov stále nové zručnosti a vedomosti. Základné, stredné a vysoké školy nás pripravujú stať sa na trhu práce žiadanými uchádzačmi o pracovné miesta. Nájdeme si zamestnanie a čo potom? Musíme si uvedomiť, že tam to nekončí. Trh práce sa mení naďalej a naše vedomosti zo školy nám nemusia stačiť, pokiaľ by sme chceli vyšší plat alebo by sme chceli zamestnanie zmeniť. My sme totiž „ľudské zdroje“ alebo inak povedané „ľudský kapitál“, vďaka ktorému trh práce napreduje.

Je to taký cyklus toho, ako sa ľudia vzdelávajú,  vyžadujú vzdelanie od ostatných a dokonca aj sami vzdelávajú novú pracovnú silu. Po vysokej škole, počas zamestnania, materskej, alebo aj nezamestnanosti sme stále účastníci tohto cyklu a môžeme sa vzdelávať. Vedeli ste, že vzdelanie po tom vysokoškolskom sa nazýva terciárne? Podľa Európskej komisie je na Slovensku terciárne vzdelávanie veľmi obmedzené. Príčin je viacero. Patria tam dôvody ako nedostatočný počet školení, ale aj to, že zamestnávatelia na Slovensku neprikladajú vzdelávaniu a certifikátom veľký význam. To sa však začne meniť. Zúčastňovanie sa dospelých na celoživotnom vzdelávaní sa stáva čoraz väčším trendom a prináša všetkým benefity. Okrem úspešnosti na trhu aj osobný rozvoj. Tak čo teraz ? Pozrite si, aké školenia a kurzy ponúka Vaša firma, alebo sa odhodlajte začať navštevovať večerné kurzy. Pokiaľ Vám to financie alebo čas nedovoľujú, ďalšou možnosťou je aj pozeranie náučných videí namiesto večerných filmov alebo jazykové lekcie na CD, ktoré si môžete pustiť aj v aute cestou do práce. Možností je mnoho. Tak poďme sa učiť!

Zdroj:

vicepremier.gov.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode