Čoraz častejšie sa stretávame s autizmom u ľudí. Autizmus nie je choroba a nedá sa liečiť. Ľudia s autizmom sa musia začleniť do spoločnosti a fungovať najlepšie ako vedia. Chodenie do školy, práca, cestovanie MHD – na prvý pohľad jednoduché, každodenné činnosti, sú pre osoby s autizmom naozaj náročné. Dôležité je uvedomiť si, že to nie je len o nich, aby sa snažili, ale aj o nás, aby sme im to uľahčili. Prvým krokom je vedieť, čo je to vlastne autizmus a ako sa ľudia s autizmom cítia.
Mať autizmus znamená, že mozog funguje inak ako bežným ľuďom. Autizmus je spektrum a delí sa na viaceré kategórie. Napríklad Aspergerovým syndrómom označujeme autizmus ľudí s vyššou ako priemernou inteligenciou. Nie je jasné, čo je príčinou autizmu, je však jasné čo príčinou autizmu nie je. Očkovanie, infekcia, zlá výchova, alebo strava podľa vedcov autizmus nespôsobuje. Tieto hoaxy sa však často šíria a znamenajú pre ľudí s autizmom problematický prístup. Autizmus nemôžete dostať ako chrípku a tiež ho nespôsobíte svojim deťom tým, že ich dáte zaočkovať.
Najčastejšie majú ľudia postihnutí autizmom ťažkosti komunikovať s ľuďmi, dlhšie im trvá spracovať informácie, majú problém vyjadrovať a chápať pocity a tiež majú problém neuvažovať stále dokola a rýchlo o rovnakých veciach. Ľudia s autizmom tiež často pociťujú stres a úzkosť v situáciách, ktoré sú im nepríjemné, alebo nie sú na ne zvyknutí. Nemajú tiež radi príliš jasné svetlá a veľký hluk. Vžiť sa do kože človeka s autizmom je náročné, lebo bežný človek má, na rozdiel od človeka s autizmom, schopnosť filtrovať zvuky a iné podnety.
Simulátor autizmu vo virtuálnej realite umožňuje bežným ľudom aspoň čiastočne pochopiť ako sa cítia ľudia s autizmom a tak si osvojiť správanie, ktorým zbytočne autistom nekomplikujú život. SPOSA (Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom) ponúka možnosť vyskúšať si simulátor autizmu. Toto zariadenie nie je novinkou, mnoho ľudí o ňom však nevie. Pokiaľ sa na pracovisku stretávate s osobou s autizmom, určite by Vám táto simulácia pomohla za jedinú minútu lepšie ho pochopiť ho a následne mu viac pomáhať. Na prvý pohľad jeho zvláštne správanie by odrazu dávalo zmysel. Simulácia Vám ukáže, aký je to pocit nemať schopnosť odfiltrovať podnety a vnímať tak všetko naraz. Ľudia sú po absolvovaní minútovej simulácie často unavení. Niektoré citlivejšie osoby dokonca minútovú simuláciu nevydržia a opisujú simuláciu ako „nezvládnuteľnú“. Po absolvovaní simulácie však všetci zmenia svoj pohľad na svoje správanie v prítomnosti osoby s autizmom. Mnohokrát zdanlivo jednoduchá vec môže pre človeka s autizmom znamenať obrovskú úľavu. Napríklad používať v kancelárii slúchadlá namiesto nahlas pustenej hudby.
Vyskúšať simulátor autizmu môžete vo verzii 2D alebo 3D. 2D simulátor nájdete na youtube, pokiaľ máte záujem o 3D simulácie, môžete sa obrátiť na spoločnosť SPOSA.
Zdroje: www.nhs.sk