Cestoviny sú často spomínané ako nezdravá alebo nevhodná potravina, napríklad pri chudnutí, no nemusia byť len z pšeničnej bielej múky. Môžu byť zdravé a farebné.
Strukovinové cestoviny
Obsahujú viac vlákniny a menej sacharidov ako bežné cestoviny a sú prirodzene bezlepkové.
Vyrobené môžu byť napríklad z červenej šošovice, hrachu, fazule či cíceru, teda z múky z týchto strukovín. Tieto cestoviny sa dlhšie varia, po uvarení nie sú úplne mäkké, no majú sami o sebe výraznejšiu dobrú chuť, preto často najlepšie chutia s čo najjednoduchšími omáčkami, alebo napríklad len s olejom, cesnakom a sušenými paradajkami. Aj ich farby prispejú k oživeniu jedál. Cestoviny z červenej šošovice sú krásne oranžové a zo zeleného hrachu zase sviežo zelené.
Ryžové cestoviny
Hlavné zložky sú ryžová múka a voda, niekdy sa pridáva aj tapiokový alebo kukuričný škrob, kvôli lepším vlastnostiam a soľ. Výhodou pre mnohých ľudí je aj to, že neobsahujú lepok.
Varia sa veľmi krátko, niektoré rezance sa len namočia na niekoľko minút do horúcej vody, čo je veľmi praktické. Majú mäkkú štruktúru a jemnú chuť, preto sa prispôsobia rôznej chuti jedál. Farbu majú bielu, no po uvarení sú niektoré až priesvitné.
Dostupné sú v rôznych tvaroch, od tých najtenších, sklenených rezancov, po tie hrubé, alebo aj pre nás známe kolienka a vrtuľky.
Kukuričné cestoviny
Majú krásnu žltú farbu a sú zdrojom bielkovín, rôznych vitamínov a vlákniny, čo podporuje trávenie, tiež sú prirodzene bezlepkové.
Špaldové cestoviny
Obsahujú viac výživných látok a sú stráviteľnejšie ako klasické pšeničné a dokonca viac zasýtia. Dostupné sú v rôznych tvaroch, napríklad aj ako tarhoňa, či slovenská ryža a sú hnedé.
Udon rezance
Biele hrubé a pružné japonské rezance, ktoré sa vyrábajú z pšeničnej múky, ďalšie zložky by mali byť už len voda a soľ. Môžu byť ploché alebo majú tvar ako hrubšie špagety. Vďaka ich hrúbke skvele vyniknú v jedle a naozaj dobre chutia. Často sa používajú v japonskej kuchyni, či už v teplej alebo studenej, servírované napríklad v polievkach či omáčkach.
Soba rezance
Vyrábajú sa z pohánkovej múky, takže obsahujú množstvo výživných látok. Tiež sú vďaka tomu hnedej farby a majú svoju charakteristickú chuť. Často sa do nich pridáva aj pšeničná múka, no stále by mali byť z väčšej časti z pohánkovej. Sú podobné udon rezancom, no sú tenšie, ale používajú sa v podobných jedlách. Radi sa varia v dostatočnom množstve vody a len pár minút, nie viac ako 5.