Zdá sa aj Vám, že čím ste starší tým čas beží rýchlejšie? Keď sme boli deti – dni boli dlhé a krásne, stihli sme si cez deň pospať aj sa pohrať. Stihli sme večerníček o siedmej a potom si poriadne v noci oddýchnuť. Na strednej škole som tiež mala pocit, že čas až tak neletí. Roky pomaly plynuli, dva mesiace prázdnin boli letom plným zábavy. Vysoká škola mi pred očami prebiehala rýchlejšie. Jeden semester za druhým a zrazu som sedela na štátnej skúške. V zamestnaní dni letia ako víchor. Ráno sa zobudím, chvíľu pracujem a hneď je večer. Víkendy ani neviem ako prechádzajú jeden za druhým. A keď budem mať 70 rokov? Ráno sa zobudím, dva krát žmurknem a bude večer? Tento fakt, že čas „plynie stále rýchlejšie“ som vždy dávala za vinu iba narastajúcim povinnostiam. Je to naozaj tak?
Moju teóriu vyvrátil fyzik Adrian Bejan. Tvrdí, že zdanlivo rýchlejšie plynutie času vieme vysvetliť pomocou fyziky. Čas, ktorý vnímame sa počas nášho života odchyľuje od času, ktorý skutočne meriame. Bejan sa zameriava na princípy toku vo fyzike a aplikuje ich na vysvetľovanie ekonomickej situácie, ale aj zaujímavostí ako napríklad plynutie času. Podľa Bejana je za tým, že vekom nám čas plynie rýchlejšie to, že sa nám vekom predlžuje čas spracovania mentálneho obrazu a rýchlosť akou prijímame obraz do našej mysle očami. Bejan sa pozerá teda na čas a jeho zdanlivé predlžovanie sa cez optiku. V jeho záveroch ho podporilo viacero vedcov a štúdií. Naše oči premietajú do mozgu obrazy. Čím sme starší tak tým menej obrazov za daný čas sú naše oči a mozog schopné spracovať. Súvisí to konkrétne trhaným pohybom očí, ktorý sa vyskytuje niekoľko krát za sekundu. Medzi týmito trhaniami sa oko zafixuje a mozog spracuje obraz, ktorý prijal. Čím človek viac starne, tým menej trhnutí za sekundu jeho oči spravia. Rýchlosť sledovania zmien obrazov sa spomaľuje a to v našom mozgu vyvoláva pocit, že čas plynie rýchlejšie. Zjednodušene povedáné: čas nám plynie zdanlivo rýchlejšie, lebo „pomalšie“ vidíme. Nespracujeme v mozgu toľko podnetov ako kedysi.
Rovnako to funguje aj keď je človek unavený. Mozog pomalšie spracováva obrazy a oči nestíhajú taký počet trhnutí, ako keď sme plní energie. Unavení športovci na súťaži práve pre tento dôvod často podajú horší výkon. Pokiaľ chceme ovplyvniť to, ako rýchlo nám zdanlivo plynie čas, musíme dbať o svoje zdravie a dopriať si dostatočný odpočinok a starostlivosť o naše oči.
Zdroj: www.getpocket.com