zdielať

Vládnu technológie svetu?

tehnológie - lagos techie vII7qKAk 9A unsplash scaled - Vládnu technológie svetu?
Kam sa podela ľudskosť? Lagos Techie

Akčné, alebo katastrofické filmy, kde umelá inteligencia vládne svetu a ľudia musia proti nej bojovať, máme stále pred očami na obrazovkách našich televízií. Niekde v podvedomí čakáme, že sa to raz stane. Nejaký robot, alebo systém bude natoľko inteligentný, že sa nenechá regulovať a začne ovládať on nás. Možno nie rovno zabíjať ako vo filme, ale bude ovplyvňovať naše správanie a náš život. Kedy to príde? Alebo nie je to už náhodou tu? Veď aj taký mobil má vlastne nad nami celkom slušnú moc.

Ďalším strašiakom je, že roboty začnú masívne nahrádzať ľudí a ekonomiku uvedú do chaosu. Toto je nereálna predstava, hlavne z dôvodu, že takáto zmena neprebehne zo dňa na deň. Kde sa práve teraz nachádzame? Mnohí politici, ako aj prezident Andrew Yang, si budovali kariéru práve na týchto predstavách ľudí. Tak  sa upíname na to, že má prísť invázia automatizácie, že nesledujeme čo sa deje okolo nás. Nové technológie už menia naše životy a nie vždy k lepšiemu,

Kontrola – to je to ako ovplyvňujú systémy náš život. Nie sú to roboty, ktoré robia našu prácu, ale sú to systémy, ktoré dokážu sledovať ako my robíme tú našu. Každý zamestnávateľ chce predsa výkonných zamestnancov. Ako to dosiahne? Tak, že ich bude sledovať a porovnávať. Sledovací softvér ako „veľký brat“ ponúka zamestnávateľovi prehľad ako sa darí zamestnancom. Môžu sledovať rýchlosť kuriérov, každú sekundu človeka za počítačom…

Amazon je jednou zo spoločností, ktorá túto technológiu využíva až nadmerne. Každoročne sa z Amazonu ozývajú správy o neudržateľných očakávaniach zamestnávateľa. Skladníci pri nástupe do práce musia súhlasiť s tým, že budú sledovaní umelou inteligenciou, aby merala a hodnotila ich výkon. Ak nedosiahnu určitý štandard, tak môžu byť prepustení. To spôsobuje enormný tlak na zamestnancov. Dokonca to štatisticky vedie k viacerým úrazom na pracovisku.

Amazon je iba kvapkou v mori korporácií, ktorá pomocou softvéru chce prinútiť zamestnancov k väčším výkonom. Niektorí používajú fotenie zamestnancov každých 10 minút webkamerou, aby sa uistili, že sú zamestnanci za počítačom. Iné počítajú kliknutie myšou. Zamestnávateľ dokáže sledovať všetko čo robíme. Kam sa podela ľudskosť?  Tieto korporáty majú spoločné to, že majú veľa zamestnancov, ktorých riadia pomocou systémov. Zamestnanci sú pre nich nahraditeľnými pešiakmi v kapitalistickom boji. V prípade, že by namiesto softvéru tieto úlohy mali plniť manažéri, bolo by to drahé a hlavne by to dlho trvalo. Predstavte si, že by človek mal plánovať kuriérom trasy dovozu, trvalo by to hodiny. To softvér spraví za pár sekúnd. Tak isto však softvér neráta s ľudskosťou, prestávkou na kávu, či dokonca tým, že sa človek môže cítiť vyčerpaný, nemá dobrý deň a podobne.

Je na čase sa zamyslieť nad morálnou stránkou tohto trendu. Problémom totiž nie je samotná technológia, ale ľudia, ktorí ju enormne používajú nesprávnym spôsobom. Myslím, že ten čas kedy roboty ovládnu ľudstvo nenastanú tak skoro. Avšak niečo, čo už nastalo, a nevenujeme tomu dostatočnú pozornosť, je zneužívanie technológií na pracovisku.  Veľké spoločnosti by sa mali opäť stať ľudskejšími a pri používaní technológií dodržiavať morálne zásady a wellfare zamestnancov. Opýtajme sa zamestnávateľov: Kam sa podela ľudskosť?

Zdroj: vox.com

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode