Pre veriacich ide o najdôležitejšie sviatky v roku, nakoľko oslavujú zmrtvýchvstanie Ježiša Krista. Pre iných je to zase oslava jari. Veľká noc je spojená s oslavou, ale spája sa s ňou aj mnoho zaujímavostí.
- Na ostrove Korfu v Grécku sa počas sobotného doobedia vyhadzujú z okien hrnce, hlinené riady a džbány. Podľa ich slov by im to malo zabezpečiť bohatú úrodu a hojnosť počas roka.
- Približne 70% všetkých veľkonočných sladkostí je z čokolády, takže je to najpopulárnejšou sladkosťou tohto obdobia. S tým m sa spája ďalšia zaujímavosť. Až 76% Američanov si myslí, že čokoládovému zajacovi by sa mali ako prvé zjesť uši.Američania na tieto sladkosti minú ročne až 1,9 milióna dolárov. Ide tak o druhý najväčší sviatok v roku, hneď po Haloweene. Je prekvapivé, že tieto dva sviatky získali popredné miesto aj pred Vianocami.
- Veľkonočné ostrovy dostali svoje pomenovanie lebo boli objavené na veľkonočnú nedeľu. Práve v tento deň 5. apríla 1722 sa tam doplavil moreplavec Jacob Roggeveen. Obyvatelia týchto ostrovou dovtedy veril, že sú jedinými obyvateľmi platnéty. Na týchto ostrovoch je zároveň najodľahlejšie letisko na svete.
- Presný dátum smrti úmrtia Ježiša nie je známy. Na základe výpočtov sa predpokladá dátum 3.4.33. K tvýpočtu tohto dátumu sa prikláňa aj známy Isaac Newton.
- Medzi tradičné symboly patria: vajíčko (symbol plodnosti, života) a zajačik (príchod jari – pôvod v pohanských zvykoch) a na Slovensku populárny veľkonočný korbáč. Veľkonočný korbáč má pôvod v pohanských zvykoch.
- Veľká noc v cudzích jazykoch napríklad aj: poľština: Wielkanoc, švédčina: Påsk, arabčina: عيد الفصح, srbčina Uskrs alebo Vaskr, rómčina: Patradži
- Pre chlapcov na Slovensku je samozrejme najobľúbenejší deň z Veľkej noci pondelok, kedy môžu oblievať dievčatá. Niektoré to však tolerujú iba doobeda, niektoré naopak skončia vykúpané a vyšibané počas celého dňa.