Šungit je hornina vyskytujúca sa výlučne v Rusku a už to z nej robí zvláštny úkaz. Navyše sa jej pripisujú rôzne liečivé účinky a pozitívne vlastnosti na nabíjanie a ovplyvňovanie vody aj priestoru okolo nás. Čím je však tento kameň v skutočnosti?
V podstate ide o uhlík
Už na prvý pohľad šungit upúta svojou čiernou farbou. Je zapríčinená uhlíkom. Šungit ho má 25 – 95 %. Odhadovaný vek horniny je približne 2 milióny rokov a dones sa vedú spory o tom, odkiaľ vlastne pochádza. Niektoré zdroje uvádzajú, že ide o skamenené uhlie, či ropu, viac atraktívne a alternatívne zdroje hovoria, že šungit má mimozemskú pôvod. A to aj vďaka obsahu fullerénov, ktoré sa zvyknú vyskytovať priamo v meteoritoch. Mimozemský pôvod posilňuje lokácia nálezísk šungitu, ktorá sa nachádza výhradne v Karélii. Práve sem totiž mohol dopadnúť záhadný meteorit. Jedno je však isté. Tento kameň pochádza z obdobia, keď na Zemi neexistoval život, ako ho poznáme dnes. A to ho robí azda najzáhadnejším.
Šungit a jeho liečivé vlastnosti
Dnes sa o šungite hovorí takmer ako o lieku na všetko. Používa sa do krémov na čistenie pleti, do amuletov, na ochranu priestoru, prácu s energiou a spája sa a liečivým priemyslom a ezoterikou. Tieto vlastnosti vychádzajú z jednej legendy, ktorá sa viaže s rokom 1709. Vtedy vraj práve vďaka šungitu zvíťazili Rusi vo vojne nad Švédmi. Pili šungitovú vodu, ktorá ich ochránila od chorôb a žalúdočných problémov, na ktoré začalo trpieť švédske vojsko.
Na základe toho Peter l. Veľký založil v oblasti Karélie v roku 1719 šungitové kúpele. Odvtedy sa so šungitom spája jeho liečivá charizma.
Nejde len o placebo?
Placebo má aj vo svete medicíny svoje nezastupiteľné miesto. Je možné ho spájať aj s pôsobením šungitu? Do istej miery určite, ale napríklad v Kazani prebiehal v rokoch 2005-2007 výskum, vďaka ktorému sa pacienti s použitím šungitu zotavovali rýchlejšie.
Takzvané šungitové komnaty majú v Rusku dlhoročnú liečebnú históriu a sú používané ako kúpele. Šungit tak vďaka svojej povesti a účinkom začína byť dnes populárnejší, ako ruský kaviár.
Psí test
Zvieratá cítia, vidia aj počujú viac ako človek, preto mnoho ľudí testuje účinky šungitovej vody priamo na svojom psom miláčikovi. Postavte do dvoch misiek vodu. Do jednej bežnú z vodovodu, studenú a chutnú, prípadne aj drahú extra kúpenú vodu vo fľaši kdesi z ľadovca v Nórsku. Šungitovú vodu nalejte do druhej misky. Pes sa údajne vždy napije z misky so šungitovou vodou. Na nabitie vody šungitom stačí 5 – 10 hodín. Ak máte psa, môžete si tento experimente hravo overiť v praxi.