Korenina, ktorá nie je na Slovensku až tak veľmi rozšírená, no vo svete si získala svoje miesto a uznanie za priaznivé a pozitívne účinky pre zdravie, človeka, ale aj zvierat. Kurkuma zároveň skvelo chuti a je aj výborným pomocníkom v domácnosti.
Mnoho ľudí pripisuje kurkume priam zázračné účinky. V Indii nazývajú kurkumu ,,svätý prášok“. Zároveň je známa aj pod názvom indický šafrán. Indovia konzumujú priemerne dva gramy kurkumy denne. Aj vďaka tomuto faktu sa pravdepodobne objavuje v tejto krajine menej civilizačných chorôb v porovnaní s Európskymi krajinami. V našich končinách je priemerná spotreba kurkumy len niekoľko miligramov.
Kurkuma obsahuje žlté farbivo názvom kurkumín. Keď budete chcieť pracovať s touto koreninou, myslite vopred na to, že žlté farbivo ťažko schádza z oblečenia dole. Bola by však škoda nechať sa odradiť od tejto potraviny práve kvôli tejto drobnosti, lebo pozitíva sú priam fantastické:
- znižuje hladinu cholesterolu
- čistí krv
- posilňuje srdce
- pôsobí probioticky
- má pozitívny vplyv na psychiku,pôsobí proti depresiám
- zlepšuje trávenie
- tlmí bolesť
- má protizápalové účinky
- posilňuje imunitu
- zmierňuje menštruačné kŕče a upravuje nepravidelnú menštruáciu
- znižuje riziko výskytu Alzheimerovej choroby
- pôsobí proti cukrovke a obezite
- spomaľuje rast nádorových buniek a tak je skvelou prevenciou proti rakovine
- potláča infekcie a zápaly dýchacích ciest
Máloktorá rastlina sa môže pochváliť tak širokým spektrom účinkom. Kurkuma sa však neodporúča v terapeutickej dávke užívať tehotným ženám. V malom množstve ako korenie do jedál by nemala spôsobovať žiadne problémy. Japonci ju zase odporúčajú pridávať do čaju.
Kurkuma sa odporúča aj zvieratám, či už ide o klasickú koreninu alebo olej. Pomáha aj pri problémoch s dýchaním, nakoľko rozpúšťa hlieny. Mnohí veterinári, ale aj odborníci na výživu zvierat ju odporúčajú pridať v období jesene na prevenciu a posilnenie imunity.