Cestovanie patrí v súčasnosti medzi obľúbené záľuby. Čoraz viac ľudí chce načerpať sily a vitamín D a v zime navštevuje exotické destinácie. Cestovatelia by mali v prvom rade myslieť na svoju bezpečnosť. Občas však nastanú situácie, ktoré nedokážu ovplyvniť a preto by aspoň mali poznať prvú pomoc.
Medúzy sú rôsolovité tvory, ktoré sa nachádzajú v každom mori a oceáne. Sú staré zhruba 600-700 miliónov rokov, čo z nich robí najstaršie multi orgánové zvieratá na svete. Na svete existuje viac ako 300 druhov, pričom niektoré z nich by turisti skutočne nechceli stretnúť počas svojej dovolenky. Niektoré druhy týchto živočíchov sú nesmrteľné.Medúzy majú dve fázy života., ktoré sa nazývajú stacionárne a mobilné štádium. Medúzy začínajú svoj život ako výrastky, polypy a rozvíjajú sa do medúz. Medúza Turritopsis nutricula sa stáva nesmrteľná kvôli ich schopnosti cestovať späť do štádia polypu, keď sú v strese.
Prvá pomoc je dôležitá
Keď sa človeka dotkne medúza, nechá na koži tisíce malých žihadielok. V prvom kroku je dôležitou súčasťou prvej pomoci je zoškrabanie neviditeľných chĺpkov, ktoré zostali po popŕhlení. Pri akútnych popáleninách pomáha potrieť pokožku kyselinou octovou alebo citrónovou. Lekári odporúčajú aj prepláchnuť ranu slanou vodou, v žiadnom prípade sa neodporúča sladká voda
V niektorých prípadoch pomáha posypať miesto suchým pieskom, alebo poliať alkoholom. Zázračným liekom na drastické popáleniny je aj aloe vera, ktoré odporúčajú najmä domáci v exotických krajinách. Pacientovi pomôže aj panthenol, ktorý pomáha pri spálení na slnku.
Podľa štúdie z roku 2016 pomáhajú aj teplé odklady či ponorenie bolestivého miesta do teplej vody. Táto štúdia dokázala, že morské jedy sú citlivé na teplo a tak teplo pomáha viac ako ľad.
Kontroverzný moč
Väčšina ľudí si myslí, že pri popŕhlení medúzou sa pomáha vymočiť na popŕhlené miesto. Ľudia sa naučili tento trik najmä vo filmoch či seriáloch, kde pomáha mnohým hercom v ich filmových príbehoch. Podľa vedcov však táto metóda nie je správna, a nezabezpečí úľavu od bolesti. Podľa ich slov moč neobsahuje chemické látky, ktoré by dokázali zneutralizovať postihnuté miesto tak ako ocot.
Kritické prípady si vyžadujú zásah lekára
V horších prípadoch môže popŕhlenie vyvolať aj poruchu krvného alebo alergický šok. Dôležité je sledovať, či postihnuté miesto Ak začne popŕhlenú osobu bolieť hlava alebo pociťuje nevoľnosti žalúdka, horúčky, problémy s dýchaním či iné problémy, okamžite by mal vyhľadať lekára. Väčšina prípadov však našťastie túto pomoc nepotrebuje, napriek tomu, že samotná bolesť je často veľká. Kritická situácia môže nastať, keď medúza poprhlí obeť v blízkosti oka, odborníci vtedy odporúčajú bezodkladne vyhľadať lekára.
Bulharsko patrí medzi krajiny, kde sa Európania najčastejšie stretnú s medúzami. Pre tých, ktorí si chcú vychutnať pokojnú a oddychovú dovolenku je ideálna Turecká riviéra.
Medzi zaujímavosti o medúzach patrí aj informácia, že v minulosti bol prášok z medúz využívaný na výrobu slaného karamelu. Tento recept vynašli študenti z Japonska, keď nevedeli ako sa vysporiadať s invazívnym premnožením medúz v danej oblasti.