Palermská katedrála je jedinečnou stavbou ,v ktorej sa mieša množstvo umeleckých štýlov. Nachádza sa v centre mesta a je neprehliadnuteľná už na prvý pohľad. Je to majestátna budova, ktorá očarí každého návštevníka Palerma.
Ako som spomenula súčasný vzhľad Katedrály je dielom mnohonásobného vrstvenia. Prvá katedrála bola postavená už v 4. storočí n. l., no bola zničená. S výstavbou normanského kostola sa začalo v 12. storočí, avšak počas arabskej nadvlády bol kostol prestavaný na mešitu. Postupom času, resp. po dobytí Palerma Normanmi sa kostol opäť stal katolíckym bohoslužobným miestom. Nová katedrála objednaná arcibiskupom Gualtierom Offamiliom bola dokončená okolo roku 1185 a súčasný vzhľad katedrály je výsledkom nespočetných renovácií. K najzásadnejším architektonickým zmenám došlo v 18. storočí. V tomto období bola katedrála podrobená premenám, ktoré v projekte navrhol taliansky architekt Ferdinando Fuga, najatý kráľom Karolom III.
Vzhľadom na veľkoleposť budovy, návštevníka možno prekvapí jej minimalistický interiér, no bohatý na kultúrno-umelecké diela. Interiér bol taktiež podrobený množstvom transformačných prác prebiehajúcich v 18-19. storočí. Pôvodné normanské usporiadanie bolo nahradené vtedajším neoklasistickým štýlom. La Cattedrale di Palermo je zasvätená Panne Márii Nanebovzatej.
Hlavnou patrónkou mesta Palermo je Santa Rosallia. Na jej počesť sa v Palerme každoročne koná tzv. Festa di santa Rosalia, resp. cirkevný sviatok. Oslavuje sa vždy v období od 10. – 15. júla a zaraďuje sa do nehmotného dedičstva Talianska.
Festa di santa Rosalia patrí medzí najočakávanejšie sviatky leta v Palerme. Oslavuje sa rôznorodosť folklóru, náboženstva a v neposlednom rade oslobodenie Palerma od morovej epidémie (17. storočie). Traduje sa, že po tom, čo poľovník objavil relikvie pustovníčky Rosalie na Monte Pellegrino, resp. na kopci v Palerme a preniesol ich sprievodom do mesta, mor záhadne zmizol. Vďaka tomuto povedzme zázraku, sa Rosalia stala patrónkou mesta. Avšak je dôležité povedať, že o jej živote sa veľa nevie. V dokumentoch sa dočítame, že žila v rozmedzí rokov (1130 – 1156) a patrila do šľachtickej rodiny Sinibaldi. Žila na kráľovskom dvore a postupom času sa stala pustovníčkou a zvyšok života strávila v jaskyni na vrchu Monte Pellegrino v Palerme, kde sa našli jej pozostatky. Podľa dokumentov sa s najväčšou pravdepodobnosťou dala Rosalia v poslednom období svojho života zamurovať do jaskyne, kde následne zomrela. Jej pozostatky sa dnes nachádzajú v Palermskej katedrále, resp. v Cappella di Santa Rosalia v južnej časti lode.
V podzemí Palermskej katedrály nájdete kráľovské krypty. Ako som spomenula vyššie Palermská katedrála je zmesou rôznorodých štýlov. Konkrétne spleťou gréckeho, arabského, rímskeho, normanskeho, katalánskeho a gotického umenia. Je evidentné, že na území Palerma sa vystriedalo viacero kultúr a populácií. Nad všetkými štýlmi prevláda najviac normanský štýl z 12. storočia.
Vstup do katedrály je bezplatný, ale ak sa chcete pozrieť do konkrétnych priestorov budete si musieť zaplatiť. Môžete si pozrieť klenoty, ktoré sa využívali pri korunováciách v 12. storočí. Rovnako je možnosť navštíviť monumentálny priestor krýpt, kráľovských hrobiek a v neposlednom rade pre tých, ktorí netrpia strachom z výšok aj vyhliadku zo strechy. Palermská katedrála je architektonickým majstrovským dielom, ktorá Vás očarí svojou veľkoleposťou.
https://www.bedandbreakfast-palermo.com/festino-di-santa-rosalia/
https://www.sicilia.info/palermo/cosa-vedere-palermo/cattedrale/