Kanadský Quebec, ktorý je súčasťou severnej Ameriky, založil francúzsky objaviteľ a moreplavec Samuel de Champlain na území indiánskej osady v roku 1608. Jednej z najstarších provincií založenej Európanmi na americkom kontinente sa hovorí aj „La Belle Provnce“, čo znamená krásna alebo pekná provincia.
Tejto svetovej metropole by pristal tiež prívlastok druhý Paríž, práve kvôli svojej podobnosti s európskym mestom Paríž. Ľudia, ktorí tu žijú sú hrdí na svoje francúzske korene a francúzština je v tejto provincii aj oficiálnym jazykom.
Okrem tradícii, ktoré sú pozostatkom po prvých kolonizátoroch z Francúzska, zostala národným symbolom tejto provincie ľalia (fleur-de-lis). Zaujímavosťou je, že počas prvej zimy podľahlo nehostinným podmienkam tohto územia dvadsať z 28 kolonizátorov, avšak na vytvorení a rozvoji Nového Francúzska, ako túto osadu a neskôr kolóniu nazval kardinál Richelieu, mal zásluhu prekvitajúci obchod s kožušinou z bobrov, ktorú z Kanady prevážali na lodiach do Európy a hlavne do Francúzska.
V súčasnosti žije v Quebecu asi 700 tisíc ľudí. Obyvateľstvo je tvorené prevažne z Francúzov, potom Írov, Angličanov a z pôvodných severoamerických Indiánov.
Quebečania radi konzumujú, ako inak, francúzske jedlá a obľúbeným „národným“ jedlom, ktoré pri návšteve Quebecu musíte jednoznačne ochutnať je tzv. poutine. Základom tohto jedla sú zemiaky (hranolky), ktoré sú poliate omáčkou gravy a vrch je posypaný syrom cheddar. Konzumuje sa s mäsom – hovädzím alebo kuracím.
Medzi ďalšie obvyklé jedlá tohto kraja patria: tourtiére, pouding chômeur a shepherd’s pie. Obzvlášť vynikajúce sú quebecké syry (camembert a brie), jablkový mušt, javorový sirup a maslo, ktoré ocenia hlavne milovníci sladkého. Tieto národné pokrmy sa dajú kúpiť za pomerne prijateľnú cenu, ale čo sa týka jedla, celkovo má Kanada vysoké ceny.
Alkohol je dovolené konzumovať od osemnástich. Ak ste naň dostali chuť, je možné ho zakúpiť len v obchodoch s liehovinami. Počas zimných mesiacov a na festivaloch, ktoré sa konajú v tomto období, vás ponúknu nápojom caribou (v preklade budete piť soba) – čiže červené vínko zmiešané s koňakom, vodkou alebo sherry (kombinácia s tvrdým alkoholom).
Najtradičnejším zimným festivalom až so storočnou tradíciou je Zimný karneval – The Winter Carnival, počas ktorého sa stavajú ľadové paláce a sochy a najlepšia ľadová socha vyhráva.
Ďalším výborným festivalom, ktorý ale prebieha v lete väčšinou 15. júla je Festival d‚été. Vystupujú na ňom populárne skupiny a speváci, mnohokrát, súčasne, pretože sú postavené viaceré pódiá. Obyvatelia oslavujú radi a často, dôkazom je počet festivalov, ktoré sa každoročne konajú. Je ich až okolo 400, preto aspoň jeden určite stihnete aj na kratšej dovolenke.
Turistom alebo domácim ponúka Quebec aj iné možnosti kultúrneho vyžitia, okrem návštevy festivalov. Ak by ste chceli dovolenkovať v Quebecu v zimnom období a potrápiť svojho športového ducha, tak na svoje si prídete v okolí Mont Tremblantu. Môžete si vyskúšať všetky druhy športov alebo tu môžete aj kempovať.
Ku koncu zimy, teda na začiatku jari, je vraj najlepší čas, kedy treba začať so zberom obľúbeného javorového sirupu. Takže aj v zime môžete zažiť a nazbierať nové skúsenosti.
Ak ste skôr hazardný typ, na svoje si prídete v provinčných kasínach v Charlevoix, v Montreale alebo v kasíne Lac-Leamy.
Pretože Quebec má vyše 400 rokov, jeho architektúra je neopísateľná a najstaršia časť alebo staré mesto je dokonca súčasťou UNESCO. Ako symbol mesta sa však uvádza Zámok Frontenac, ktorý pripomína gotický hrad. Quebec je architektonicky výnimočným mestom, ktoré oslavuje čaro a lesk francúzskej architektúry nachádzajúcej sa v nádhernom prostredí v blízkosti rieky Svätého Vavrinca. Milovníci histórie určite navštívia desiatky kanadských národných architektonických a historických skvostov, takých jedinečných práve pre toto mesto.
Zdroje: