Pýcha Slovákov a lákadlo zahraničných turistov. Miesto, ktoré sa určite oplatí navštíviť. To všetko sú Západné Tatry.
Roháčške plesá patria do sústavy plies v závere Roháčskej doliny pod Ostrým Roháčom, Plačlivým a Kopami. Hlavné štyri plesá sa nachádzajú v terasách nad sebou a v zostupe cez Spálenú dolinu sa nachádza ďalšie Opálové pliesko. Prvé veľké Roháčske pleso s rozlohou 2,22 hektára je najväčším zo všetkých. Jeho hĺbka je 7 metrov. Druhé a tretie pleso ležia vo vyššej nadmorskej výške a to 1650 a 1653 m n. m. Výška tretieho Roháčskeho plesa je 1719 m. n. m. Všetky štyri plesá sú ľadovcového pôvodu. Táto túra patri z hľadiska dĺžky trasy, ale aj kvôli výrazným prevýšeniam medzi stredne náročné trasy. Turisti, ktorí absolvujú celú túto túru prekonajú prevýšenie až 682 metrvov, Pri výbere túry však treba dbať na termín. Najatraktívnejšie chodníky v Roháčoch sa zatvárajú 1. novembra a opäť sa otvárajú 15. júna.
Na túto nádhernú túru si radšej pripravte celý deň, aby ste sa mohli kochať krásami prírody. Túra je relatívne nenáročná a zvládnu ju aj väčšie deti. Určite by sme neodporúčali tento výlet pre rodiny s deťmi, ktoré sú ešte v detských kočikoch, nakoľko cesta vedie po prírodných chodníkoch a lesných cestách. Turistom určite odporúčame zaparkovať v areáli lyžiarskeho strediska Zverovka Spálená. Po nej sa vyberieme po červených šípkach. Celá cesta začína na asfaltovej ceste, ktorá by však nemala odradiť turistov. Po ceste môžete vidieť aj nádherný Roháčšky vodopád. Túto krásnu túru môžete prejsť dvomi rôznymi smermi. Pri šťastí na slnečné počasie určite odporúčame zobrať si chutnú desiatu a vychutnať si ju pri pohľade na túto krásu.
Oravská história v jednej malej dedinke
Ďalším tipom na výlet v tejto oblasti je aj múzeum Oravskej dediny, ktoré bolo založené 24.9.1967. V roku 1975 bolo sprístupnené verejnosti. V minulosti na tomto mieste nestál žiaden dom. Väčšina objektov bola odkúpená od pôvodných majiteľov a dovezená na toto miesto a následne poskladaná. ďalšie časti domov boli vybudované aj ako kópie pôvodných stavieb. V múzeu nájdete objetty z celého regiónu Oravy. Areál je rozčlenený na viacero častí: Dolnooravský rínok, Zamagurská ulica, Goralské lazy, Kostol s cintorínom a Mlynisko. Každá časť ukazuje charakteristické typy stavieb tohto nádherného regiónu. Ide o staré domčeky, či kostol. V skanzene je aj potok, ktorý poháňa mlyn a ukazuje ako fungoval na dedinách život v minulosti. V areáli sú aj zvieratká, ktoré tešia najmä najmenších návštevníkov, ale aj ukážky tradičných ľudových remesiel.
V kombinácii s túrou v Roháčoch je návšteva skanzenu ideálnym výletom na strávenie príjemných a krásnych dní.