Španielsko je krajina, pre ktorú je typický tanec, kone a sangria. Pre tých ktorí milujú tento spôsob života je skvelý tip na výlet návšteva stredovekých rytierskych hier.
Stredoveké rytierske hry Castle Medieval sa pravidelne konajú na zámku Valltordera v oblasti Costa Brava v Španielsku. Táto ohromujúca šou je rozdelená na dve samostatné časti a trvá dokopy približne päť hodín. Prvá je rytierska, s pravými andalúzskymi koňmi, ktoré sú typické pre túto oblasť. V nej môžeme vidieť ukážku toho, ako sa kedysi bojovalo. Druhá je šou flamenco.
Napriek tomu, že väčšina hostí očakáva, že šou sa bude konať na obrovskom historickom hrade, realita je iná. Nie je to žiadna pamiatka, ale umelo vystavaná hala. To návštevníkov mierne sklamalo.
Pri vstupe do zámku návštevníci dostali na hlavy kráľovské koruny z papiera. Potom sa museli odfotiť s kráľom alebo kráľovnou, nie všetci sa však toho chceli zúčastniť. Následne ich usadili do jazdeckej haly, kde sa konala šou. Už pred predstavením mohli sledovať silu andalúzskych koní a ich prípravu na vystúpenie. Okrem toho si dámy vychutnávali pohľad na krásnych španielskych chlapov, ktorí s týmito mohutnými zvieratami predvádzali úžasné kúsky.
Samotná šou začala okolo deviatej hodiny večer, nástupom kráľa a kráľovnej na trón. Potom mohli sledovať súťaž dvoch tímov o ich priazeň. Polovica divákov patrila modrému tímu, a tá druhá povzbudzovala červených.
Prvý prišiel klaun s koňom, na ktorom pomocou lonžéra predvádzal gymnastické prvky. Potom, keď odviedli koňa, prišiel druhý klaun a začali spolu predvádzať žonglovanie. Následne jeden z nich odbehol a priviedol si diváka, ktorý mal splniť to, čo mu klaun prikázal. Hosť tam musel predvádzať rôzne otočky a drepy, pričom všetci sa smiali na pokynoch klauna. Potom nastúpili do jazdeckej plochy dva tímy. Modrý a červený. Modrý patril kráľovi a červený kráľovnej. Po slávnostnom príchode v brnení začali súťaže. V prvej museli jazdci obidvoch tímov brať vlajky svojej farby z točiaceho sa kruhu v plnej rýchlosti. Vyhral červený tím. Druhá bola o zasiahnutí terča mečom, opäť v plnom cvale. Pre zmenu vyhral červený tím. Do jazdeckej arény opäť vstúpili klauni. Neprišli však peši. Došli na dvoch malých shetlandských poníkov, ktoré vymýšľali a tým pádom jazdci skončili v piesku. Potom opäť prišli jazdci na obrovských koňoch. Cválali po aréne a vyzývali ľudí, aby ich povzbudzovali. V aréne vládla veselá atmosféra, plná napätia. Medzi tým chlapi na koňoch rozdávali dievčatám a ženám voňavé kvety. Potom sa začalo veľkolepé finále. Hlavnou úlohou bolo zabiť protivníka. Vždy nastúpili dvaja jazdci s mečom v ruke proti sebe. Z mečov lietali iskri, a jazdci padali na zem. Keď už boli mŕtvi takmer všetci a zostal boj muža proti mužovi, červený jazdec spadol na zem, kde sa však stále hýbal. Preto modrý jazdec neváhal a zoskočil na zem. Červený zozbieral posledné sily a začala sa bitka priamo na zemi. Tie mu však nestačili a spadol do piesku. Modrý jazdec si vybral dámu z publika, ktorú zobral na jazdeckú plochu a požiadal ju tam o ruku. Tá jeho návrh samozrejme neodmietla a stala sa dámou večera. Takže rytier nakoniec nevyhral len svoju prestíž, ale aj srdce dámy.
Najzaujímavejšou časťou celej šou bola večera, ktorá sa konala počas rytierskych hier. Keďže tvorcovia chceli zachovať autentickosť šou s dobou, rozhodli sa podávať jedlo bez príborov. Keď sa túto informáciu dozvedeli niektorí návštevníci, začali žartovať, že dúfajú, že si jedlo nebudú musieť uloviť niekde v prírode a následne ho zabiť a pitvať. Nakoniec sme dostali fantastickú zelerovú polievku do misiek, a museli sme ju však vypiť. Hlavným chodom bolo výborné, grilované kura s prílohou. Väčšina hostí si vydýchla, keď príloha bol veľký varený zemiak, a nie kaša alebo ryža. Samozrejme Španieli sa svojou pokojnou obsluhou nepretrhli, a varený zemiak doniesli až, keď väčšina hostí dojedla mäso. Dezertom bola zmrzlina v pohári, ku ktorej sme dostali lyžičku. Okrem toho si na pitie vychutnávali biele a červené víno. Na prípitok bol tradičný španielsky nápoj sangria. Počas večere chodila pani, ktorá predávala za 7 eur fotky, ktoré sa nafotili pri vstupe na šou. Nebolo však vašou povinnosťou zakúpiť si ich. Niektorí návštevníci však tomuto neodolali a priniesli si domov peknú pamiatku na tento večer.
Po diskotéke so španielskou rytmickou hudbou nasledovala flamenco šou. Tam si účinkujúci pripravili pre návštevníkov obrovské prekvapenie. Všetci diváci netrpezlivo pozerali, keď sa uprostred tanečnej sály opäť objavili kone, ktoré následne išli na pódium. Sedeli na nich ženy v dlhých červených šatách a kone pod nimi predvádzali prvky ako napríklad leváda či piaffa. Potom na pódium zavítali tanečníci, ktorí ukázali svoje umenie s kastanetami. Po nich prišiel na pódium tanečník, ktorý ukázal, že dokonale ovláda rytmus v svojich nohách a zastepoval. Takmer na konci vystúpenia zahral gitarista svoje sólo. Potom sa k nemu pridali ďalší tanečníci s kastanetami, a začalo sa veľké finále. Na pódium opäť prišli kone. Sála dunela, diváci jasali, niektorí plakali od dojatia a emócií, iní mali na tele zimomriavky. Bol to nádherný pohľad vidieť krásne, veľké zvieratá, predvádzajúce náročné prvky a okolo nich tancujúcich ľudí, dotvárajúcich celú výnimočnú atmosféru podujatia.
Rytierske hry Castle Medieval sa konajú v Španielsku pravidelne. Niektoré cestovné kancelárie či webové stránky ponúkajú možnosť autobusovej dopravy klimatizovanými autobusmi priamo na miesto diania z letovísk Tossa, Calella, Pineda, Malgraf, Blanes a LLoret Del Mar. Sú vhodné najmä pre rodiny s deťmi, ale aj návštevníkov, ktorí chcú spoznať život, ktorí sa odohrával veľmi dávno.
Okrem tejto šou odporúčame v oblasti Costa Brava navštíviť aj kláštor Montserrat s pamiatkou Čierna Madonna, ale aj nádhernú historickú rímskokatolícku katedrálu Sagrada Familia v Barcelone.