Deň 26. apríl 1986 sa zapísal do dejín ľudstva čiernymi písmami. Od katastrofy v Černobyle ubehlo 32 rokov.
Černobyľská katastrofa sa udiala v černobyľskej elektrárni na Ukrajine. Ide o jednu z najväčších priemyselných katastrof v dejinách ľudstva a v jadrovej energetike. Podľa jadrového priemyslu sa však táto nehoda nemala nikdy stať. Pri teste a experimente nového bezpečnostného systém sa prehrial reaktor a následne sa do vzduchu uvoľnil rádioaktívny mrak. Tento mrak postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, Východnú Európu a Škandináviu. Táto kontaminácia si žiadala presťahovanie 200 tisíc ľudí z oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska. Prvé rodiny sa sťahovali až 36 hodín od katastrofy. Ľudia, ktorí žili v okruhu 30 kilometrov boli presťahovaní až o mesiac neskôr. Za tento čas bolo mnoho ľudí vystavených vysokým stupňom radiácie. V súčasnosti sa stretávajú obyvatelia tejto oblasti s radiáciou všade, či už v mlieku, vo vode, jedle, ale aj v dreve, ktoré pália, aby sa zahriali.
Zo sna sa stalo mesto duchov
Mesto Pripiať malo byť ideálnym miestom na život. za pár sekúnd sa jeho celá budúcnosť zmenila. Z mesta snov sa stalo mesto duchov. Do boja proti havárii sa zapojilo viac ako 300 tisíc ľudí. Mesto Pripiať zostane opustené aj naďalej. Látka plutónium potrebuje viac ako 24 000 rokov na zníženie svojej intenzity aspoň o polovicu. Ľudia, ktorí zažili katastrofu spomínajú, že išlo o veľmi tiché výbuchy. K výbuchu došlo presne o 1.23 miestneho času. Voda, ktorou hašiči hasili oheň sa rovno vyparovala a hasiči zomreli pár dní od katastrofy. Ostatným ľuďom, ktorí boli v blízkosti katastrofy lekári nepredpokladali ani 5 rokov života. Zamestnanci necítili pri odstaňovaní nehody silu žiarenia, dozvedeli sa koľko dostali až keď skončili smenu v práci. Odkedy opustili toto mesto ľudia, mesto obývajú vlci, kone, diviaky a iné zvieratá. Tieto zvieratá však majú zvýšené genetické mutácie, zvýšenú úmrtnosť a zníženú pôrodnosť.
Výbuch mal obrovský dopad aj na prírodu a okolie. Jadrová katastrofa spôsobila veľký úhyn zveri, napríklad holubov. V okolí najbližších 10 kilometrov bol zničený takzvaný Červený les z borovíc. Twnto názov dostal preto, lebo borovice vyzerali ako tmavo červené, keď vyhynuli na následky ožiarenia.
Dopad na Slovensko
Nad územím Česko-slovenska preleteli kontaminované vzdušné prúdy trikrát. Prvý a tretí prechod zasiahol jeho celé územie a druhý zasiahol len západnú časť. Počas dažďa sa uvoľňuje veľké množstvo rádioaktívnych látok, ktoré zasiahli viaceré miesta na Slovensku. Najviac zamorené boli mestá Dunajská Streda, Komárno a Žiar nad Hronom.
V súčasnosti žije v kontaminovaných oblastiach takmer 5 miliónov ľudí. V súčasnosti ponúkajú mnohé cestovné kancelárie výlet do mesta Pripiať. Tento výlet sa teší veľkej obľube a stáva sa každým rokom populárnejší,.