Keď sa povie Skalica, takmer každý si hneď spomenie na trdelník – sladkú pochúťku predávanú na jarmokoch a vianočných trhoch. Aký máte najradšej, čokoládový, škoricový, kokosový alebo plnený? Ani jeden z nich sa však pôvodne v Skalici nevyrábal.
Skalica bola už v stredoveku veľmi významným mestom. V roku 1372 jej kráľ Ľudovít I. udelil ako jedinej na Záhorí výsady slobodného kráľovského mesta. Okrem iného jej udelil aj právo hradieb, ktoré boli postavené zo skalického kameňa. Ich pozostatky nájdete v meste aj dnes, a dokonca si na nich môžete aj posedieť.
V Skalici sa nachádza množstvo historických pamiatok. Medzi najvýznamnejšie patrí Rotunda svätého Juraja, ktorá je najstaršou pamiatkou mesta, ako aj jeho symbolom. Pôvodne slúžila na bohoslužobné účely, no v časoch stredovekej slávy mesta bola využívaná aj ako strážna veža. V rotunde sa nachádzajú vzácne nástenné maľby pochádzajúce z 15. storočia, znázorňujúce legendu o svätom Jurajovi. Rotunda stojí na kopci, z ktorého je krásny výhľad na ďalšiu významnú pamiatku mesta – Kalváriu, ako aj na historické centrum Skalice.
V Skalici sa nachádza jediná budova svojho druhu na celom západnom Slovensku. Ide o Dom kultúry, navrhnutý architektom Dušanom Jurkovičom, ktorý má fasádu zdobenú mozaikovými nástennými dekoráciami. Vo vnútri sa nachádza divadelná sieň, v ktorej sa konajú rozmanité spoločenské podujatia. V budove zároveň sídli aj Záhorské múzeum a informačná kancelária pre turistov, z ktorej si okrem cenných informácií a propagačných materiálov o meste môžete odniesť aj malý suvenír.
Medzi pamiatky, ktoré sa v Skalici ešte oplatí vidieť patrí aj Radnica, ktorá sa po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie stala na istý čas sídlom prvej československej Dočasnej vlády pre Slovensko. Tento rok si Skalica pripomína 100. výročie tejto udalosti. Významnými sú aj Ľadovňa, ktorá v minulosti slúžila na uchovávanie potravín a Mlyn bratov Pilárikov, v ktorom sa zachovalo pôvodné zariadenie. Nachádza sa tu aj množstvo kostolov, napríklad Jezuitský kostol sv. Františka Xaverského, ktorý už z diaľky spoznáte podľa dvoch vežičiek, či Farský kostol sv. Michala na hlavnom námestí, na ktorom je sprístupnená vyhliadková gotická veža, z ktorej sa vám naskytne krásny výhľad na mesto. Má to len jeden háčik, treba vyšliapať po 120 drevených schodoch. Na námestí pred gymnáziom zasa dominuje Morový stĺp.
Ako to teda naozaj je so Skalickým trdelníkom? Pravý je vyrobený z jemného kysnutého cesta namotaním na trdlo. Múčnik sa následne pečie nad otvoreným ohňom, a po upečení sa posype nasekanými vlašskými orechmi a cukrom. Takýto trdelník nemusíte zjesť hneď, pretože vydrží mäkký a chutný až 5 dní. Právom získal ochrannú známku EÚ. A keďže Skaličania sú naň patrične hrdí, nájdete v meste zaujímavé umelecké dielo:
Skalica je rozhodne mestom, ktoré sa oplatí navštíviť. Ak vás zaujali jej pamiatky, no chceli by ste okúsiť aj kultúrny život na Záhorí, príďte sem 19. mája na Trdlofest – deň plný trdelníka, vína a dobrej nálady. Okrem rôznych vystúpení, koncertov a sprievodných akcií, ako jazdenie na historických traktoroch, si tu budete môcť zmerať svoje sily alebo skôr apetít v súťaži v jedení trdelníka.