zdielať

Aj génius je iba človek – Alfred Nobel

Aj génius je iba človek - Alfred Nobel - nobel 2166136 1280 - Aj génius je iba človek – Alfred Nobel
Zdroj: pixabay.com

Alfred Bernhard Nobel patril k najvýznamnejším vynálezcom 19. storočia. Jeho meno sa dodnes spája najmä s prestížnym ocenením. Keď práve nebádal a neobjavoval, bol to obyčajný človek so svojimi záľubami, úspechmi aj pádmi.

Alfred Nobel sa narodil vo Švédsku. Jeho otcom bol chemik, vynálezca a inžinier Immanuel Nobel, ktorý vlastnil stavebnú firmu. Napriek tomu, že Alfred išiel v otcových šľapajách a venoval sa chémii a fyzike, bol všestranne zameraný a veľmi nadaný na jazyky. Už ako 17 – ročný sa plynulo dohovoril v Rusku, Francúzsku, Anglicku a Nemecku.

Keď sa z neho stal mladý muž, otec ho poslal študovať do sveta. Nové vedomosti nadobúdal v Nemecku, Francúzsku aj USA. Zrejme najviac ho z týchto ciest ovplyvnilo stretnutie s talianskym chemikom Ascaniom Sobrerom, ktorý vynašiel nitroglycerín.

Práve toto stretnutie v ňom prehĺbilo jeho záujem o výbušniny, a keď sa vrátil z ciest, začali s otcom vyrábať spomínaný nitroglycerín. Darilo sa im však len rok, potom v ich továrni nastal výbuch, ktorý pripravil o život mnoho zamestnancov, ako aj Alfredovho mladšieho brata. Immanuel Nobel sa so smrťou syna nevedel vyrovnať, a zakrátko zomrel.

Aj génius je iba človek - Alfred Nobel - mmt01 - Aj génius je iba človek – Alfred Nobel
Zdroj: pixabay

Práve tieto tragické udalosti ťažili Alfredovo svedomie. Začal mať pochybnosti o výrobe výbušnín, no jeho vášeň pre explózie bola väčšia. Založil si firmu Alfred Nobel & Co a v roku 1867 začal vyrábať novú výbušninu – dynamit. Bol po ňom taký veľký dopyt a patent naň odkúpilo toľko štátov, že Nobel otvoril továrne a laboratóriá v 20 krajinách a stal sa jedným z najbohatších ľudí sveta.

Paradoxom je, že nenávidel konflikty a vojny, a preto keď bol dynamit zneužitý práve na vojenské účely, Nobel sa začal čoraz viac sužovať výčitkami. Keď sa k tomu pridali jeho kardiologické problémy a vyčerpanie z prepracovanosti, niet divu že to jeho organizmus nevydržal. Zomrel ako 63 – ročný v Talianskom meste San Remo, slobodný a bezdetný.

V 19. storočí nebol Nobel medzi ľuďmi veľmi obľúbený. Keď zomrel, v novinách sa dokonca objavila správa: Doktor Alfred Nobel, ktorý zbohatol nájdením spôsobu, ako zabiť viac ľudí, rýchlejšie než kedykoľvek predtým, včera zomrel. Dnes už však vieme, že on mal s dynamitom úplne iné zámery, a chcel aby bol pre ľudí prospešný. O jeho dobrosrdečnosti a múdrosti svedčí aj jeho závet, v ktorom odkázal celý svoj majetok – 32 miliónov švédskych korún  Akadémii vied, aby každý rok udelila cenu ľuďom, ktorí sa najviac zaslúžili o rozvoj v oblasti chémie, fyziky, medicíny a fyziológie, literatúry a o zachovanie mieru. Od roku 1969 sa udeľuje Nobelova cena aj za ekonómiu.

Zdroje:

sk.wipedia.org , learnodo-newtonic.com , biography.com , pluska.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode