Čoraz viac miest na Slovensku sa v posledných týždňoch rozhodlo vynechať tradičný novoročný ohňostroj. Hoci tento trend začal u niektorých už pred rokmi, tentokrát k rozhodnutiam prispela aj tragédia v Prešove zo 6. decembra.
Mestá ako je Trnava či Nitra už pár rokov z environmentálnych dôvodov nerobia novoročné ohňostroje. Nebude tomu inak ani tento rok. Pridáva sa k nim ale ešte viac miest. Dôvodom nie je len vplyv ohňostrojov na životné prostredie, prípadne snaha o zmenu v myslení obyvateľov – žiaľ, tento rok k dôvodom pribudla aj tragédia, ktorá sa odohrala v Prešove na Mukačevskej ulici, kde práve na Mikuláša došlo k výbuchu plynu v obytnom dome. Vedenie mnohých miest na Slovensku preto rozhodlo o solidárnom kroku – peniaze, ktoré by použili na ohňostroj, venujú radšej ľuďom zo spomínaného paneláku, ktorí prišli pred Vianocami o všetko. Navyše dobrovoľníci, ktorí týmto ľuďom pomáhali, prostredníctvom sociálnych sietí apelovali na všetkých, aby tento rok vynechali hlučné vybuchujúce prvky zábavnej pyrotechniky a skúsili sa vžiť do kože človeka, ktorý ten obrovský výbuch v paneláku zažil.
Životné prostredie, ale aj solidarita
Samotný Prešov kvôli tejto tragédii samozrejme pristúpil k zrušeniu silvestrovského ohňostroja. V Trnave, Nitre či Zvolene nebol ohňostroj ani po minulé roky, mestá majú na to rôzne dôvody. „Ohňostroje nie sú tou najekologickejšou cestou, ako osláviť Nový rok a navyše v situácii napätého rozpočtu vieme financie siahajúce do tisícov eur investovať aj omnoho racionálnejšie,“ vyjadrila sa pre médiá hovorkyňa mesta Zvolen Ľubomíra Honíšková.
Bez ohňostroja budú tento rok aj v Košiciach, Sabinove, Trenčíne, Banskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši, v Prievidzi, Pezinku či Modre. Peniaze ušetrené na ohňostrojoch venujú do zbierky pre obyvateľov vyhoreného paneláka. U väčších miest ide o niekoľkotisícové sumy.
Nitrianska samospráva usporiadala aj udalosť, v ktorej apeluje na samotných ľudí, aby používanie zábavnej pyrotechniky zvážili. Vymenúvajú dôvody, medzi ktoré samozrejme patrí to, že pyrotechnika je neekologická a plná karcinogénov, a to, že hluk z nej škodí zvieratám na sídliskách aj v prírode.
Nie je vylúčené, že miest bude ešte pribúdať. O ohňostrojoch obvykle rozhoduje vedenie mesta, čiže primátori a poslanci, a posledné predvianočné zastupiteľstvá sa konajú aj v týchto dňoch.
Zvažuje to aj Bratislava
V Bratislave platí pre obyvateľov celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky, no výnimkou je profesionálny ohňostroj okolo polnoci na prelome rokov, a prskavky. Na ostatnom zastupiteľstve síce mesto rozhodlo o zaslaní daru 20 tisíc eur na zbierku pre obyvateľov prešovského paneláka, ohňostroj však zatiaľ nezrušili. Na podnet poslancov a aktivistov primátor Matúš Vallo prisľúbil, že sa myšlienkou zrušenia ohňostroja bude zaoberať.