share

Modrotlač zapísali do zoznamu svetového dedičstva UNESCO

Modrotlač zapísali do zoznamu svetového dedičstva UNESCO - fancycrave 254180 unsplash - Modrotlač zapísali do zoznamu svetového dedičstva UNESCO

Čoraz častejšie sa Slováci vracajú ku svojim koreňom a objavujú krásu ľudových vzorov a tradícií. Obdivujeme modrotlač na súčasnom odeve, ale aj na dobových kostýmoch a krojoch. O tom ako šikovne vedia ľudové vzory využiť slovenskí výrobcovia a dizajnéri sme písali už v nedávnom článku. Mnohí z nich používajú aj vzory modrotlače.

Technika modrotlače je známa už od 18. storočia, kedy sa stala veľmi obľúbenou, a takmer v každom mestečku ste mohli nájsť dielňu. Každá dedina mala svoje obľúbené vzory. Väčšina vzorov mala aj svoje typické pomenovanie.

Technika farbenia modrotlačou sa aplikovala najmä na plátno, ale neskôr boli použité aj iné látky (napr. bavlnené). Prepracované vzory sa na látku maľovali najskôr ručne, ale postupne sa technika zdobenia látok vykonávala drevenou alebo kovovou pečiatkou. Ako sa vyrába modrotlač si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Modrotlač sa 28.11.2018 oficiálne pripojila k ďalším 5 slovenským prvkom, ktoré boli do svetového zoznamu zapísané. Sú nimi: fujara – hudobný nástroj a jeho hudba, terchovská muzika, gajdošská kultúra, bábkarstvo na Slovensku a v Česku a horehronský viachlasný spev.

Zdroje: modrotlacmr.sk

Categories:

Related Posts

mmnt.sk
Close Cookmode