share

Nech šije!

Autor: Nikola Benkovská Nech šije! - 20170817 142644 - Nech šije!
Autor: Nikola Benkovská

„Neupierajte sa na trendy. Nedovoľte móde, aby vás vlastnila. To vy rozhodujete o tom, kto ste. Vyjadrujete to svojim štýlom obliekania a života.“ – Gianni Versace

V dnešnom svete je móda veľmi silný spoločenský pojem. Je súčasťou nášho každodenného života, v súkromí i v spoločnosti, v práci i medzi priateľmi. Svojim oblečením a štýlom môže každý človek slobodne vyjadriť svoj názor, charakter, vieru, či spoločenský status. Vďaka širokému záberu informácií máme dostatok možností nazrieť do sveta módy aj za hranicami našej krajiny. Och, aké len máme (ne)šťastie! Ako ľahko vieme z ničoho spraviť niečo a pomerne rýchlo vyzerať tak, ako cítime a chceme. No stačí sa vrátiť v čase o niekoľko rokov dozadu, kde móda zďaleka neznamenala slobodu, sebavyjadrenie, či štýl a spomenúť si na dobu „socialistickej slepoty“. Čas, keď móda bola majetkom všetkých. Čas, keď móda bola symbol konformistickej, cenzurovanej a dogmatickej doby.

Spomienky na túto socialistickú éru módy sa snažila vyjadriť výstava s názvom Nech šije! v Slovenskej národnej galérii od apríla do augusta tohto roku. Výstava sledovala prieniky diktátu módy a ideológie v rokoch 1945-1989, pripúšťané najprv podozrievavo, no neskôr rezignovane. Reflektovala tiež socialistický odev vo svojej každodennosti, spoločenskej „šedosti“ a monotónnosti. Zaujímavo prezentovala aj vtedajšiu propagandu, ktorá v ľuďoch umocňovala pocit, že prioritou česko-slovenskej módy je predovšetkým práca a heslo: „byť si rovný“!

„Aby sme sa vedeli vysporiadať s kozmopolitnou módou, ktorá sa snaží rôznymi cestami preniknúť do našej tvorivej práce, aby rozvracala našu snahu a krásnu perspektívu vytvoriť socialistickú kultúru obliekania, musíme zvyšovať ideovú úroveň práce, čerpať zo života a práce nášho ľudu.“ – Jindřich Švec, Móda – textil 1951

Myšlienkou výstavy bolo predovšetkým prekročiť plytké brehy spomienkového optimizmu a zároveň búrať isté stereotypy. Nech šije! predstavovala domácu odevnú výrobu – od podnikovej veľkovýroby, cez zákazkovú módu, až po ateliérovú tvorbu odevných dizajnérov.
Vystavované odevy boli ponúknuté zo zbierok Slovenského múzea dizajnu, menšie odevné kúsky poskytli ďalšie slovenské a české múzeá i galérie, ako aj súkromní majitelia.

Odevná produkcia v Československu
Najzaujímavejšou značkou na vrchné odevy z pletenín pre mužov i ženy bola Pleta. Prevádzky mala v Nitre, Banskej Štiavnici, Šahách a vo Veľkom Krtíši. Kvalitným a vkusným oblečením pre každú príležitosť sa hrdil aj Odevný závod V. Širokého, ktorý mal prevádzky v Trenčíne, Hlohovci, Topoľčanoch, Novom meste nad Váhom, či Skalici. Postupne sa podnik začal orientovať na pánsku módu, prevažne na výrobu oblekov a kabátov. Vrcholnou inštitúciou bol ÚBOK (Ústav bytové a oděvní kultury) so sídlom v Prahe. Jeho úlohou bolo navrhovať a odporúčať novú módnu líniu pre určité módne obdobia. Prototypy, ktoré tu vznikli, boli tým najmódnejším artiklom.
Podnik Vkus, ktorý bol známy najmä zákazkovou službou, zhotovoval špičkové modely spoločenských šiat, kostýmov, plášťov, či pánskych modelov. Zákazková tvorba v Prahe patrila k Československým špičkám, ktorú jednoznačne prezentoval salón Styl. Plnili sa v ňom priania náročných klientov a šili sa tu tiež odevy pre film a divadlo.

Módne časopisy, ktoré určovali štýl
Prvý slovenský módny časopis s názvom Mariena vznikol v roku 1949. O rok na to ho vystriedal časopis s názvom Móda – textil, neskôr sa zmenil na Naša Móda a posledný názov niesol v skrátenom tvare Móda. Hlavným cieľom bola „výchova ku vkusu a estetickému cíteniu“ v oblasti odievania. Stal sa výnimočnou platformou pre módnu fotografiu na Slovensku. Tiež bol doplnený strihovou prílohou, ktorá sa stala inšpiráciou pre slovenské ženy. Za mimoriadne pozoruhodný časopis môžeme považovať aj časopis Dievča, ktorý bol určený pre mladú generáciu od 14 do 18 rokov. Jeho hlavnou úlohou bolo kultivovať vkus mladých slečien. Ponúkal tiež články orientované na hudbu, zábavu a reportáže zo života mladých ľudí.

Socialistické listy redakcii
Milá redakcia, na narodeniny som dostala od starej mamy koktejlové šaty. Mám však problém s tým, kam by som si ich mohla obliecť a najmä, aký koktejl je vhodné k nim popíjať. Sú červenej farby, tak myslím, že asi jahodový alebo čerešňový? Ďakujem za odpoveď, vaša stála čitateľka Eugénia

Milá redakcia, začína sa ochladzovať a dni sa skracujú. Prosím o tipy, ako vhodne obliecť seba a naše školopovinné deti na cestu do školy a do práce a ako sa vyhnúť nachladnutiu. Ďakujem! Mama Mária

Výstava Nech šije! bola vôbec prvou výstavou módy v Slovenskej národnej galérii, ktorá sa pokúsila pomenovať základné aspekty odevnej produkcie v socialistickom štáte. Ukazuje nám, ako móda odzrkadľovala sociálny stav spoločnosti a nemožnosť vytrhnúť sa zo sociálneho stereotypu. Pri prechádzaní výstavnými uličkami si mohli návštevníci zaspomínať na „staré dobré časy“ alebo zistiť a utriediť si vlastný názor o dobe, ktorá (ne)nápadne diktovala štýl. Každopádne, pri prezentácii výstavy sa nám do úst natískala myšlienka – Postoj, chvíľa, aká si krásna! I keď si tak trpká…

Categories:

Related Posts

mmnt.sk
Close Cookmode