Aj južné Slovensko ponúka rôzne prírodné krásy a miesta, ktoré stojí za to navštíviť. Keďže vždy vyberáme výlet tak, aby bol vhodný aj pre chlpáčov, znova sme si zvolili prírodu (samozrejme, tá najviac vyhovuje aj mne samej).
Tentoraz padla voľba na tajomný Pohanský hrad. Táto túra je vhodná aj pre začiatočníkov a deti, pretože nie je vôbec náročná.
Je to aj archeologické nálezisko. Nálezy dokazujú osídlenie hradiska v období eneolitu, mladšej doby bronzovej, osídlenie Keltmi a Slovanmi.
Nachádza sa tu aj veľké množstvo jaskýň. Najdlhšie sú Stĺpová a Labyrintová jaskyňa.
V tejto Národnej prírodnej rezervácii sa samozrejme vyskytujú aj vzácne rastliny a živočíchy.
Pohanský vrch v Cerovej vrchovine je sopečného pôvodu. Vrchol kopca obkolesuje kamenný val.
Keď prídete na miesto, uvidíte zvyšky kamenného valu starých Keltov a pozostatky slovanského hradiska. Časti hradiska boli kedysi poškodené bezohľadnou ťažbou dreva.
Dostať sa tam môžete napríklad z obce Hajnáčka alebo Šurice. My sme si vybrali Hajnáčku. Milo ma prekvapilo, ako pekne bola obec upravená. Zaparkovali sme tam auto a pešo postupovali podľa značenia.
Po chvíli sme prešli okolo posledného domčeka a zabočili na lúku. Vybehli sme mierny kopec, z ktorého sme mali pekný výhľad nielen na dedinu, ale aj na hrad, ktorý sa v nej nachádza. Je to stredoveký Hajnáčsky hradný vrch.
Obľubujeme bosú chôdzu, takže ďalej sme pokračovali už bez topánok a užívali si trasu aj hmatom. Povrch, po ktorom sme kráčali bol veľmi pohodlný, striedala sa mäkká tráva a lesná cesta.
Plusom bolo aj to, že sme nestretli takmer nikoho, čo je ideálne na oddych od mestského ruchu.
Približne v trištvrtine cesty na hrad môžete vyšliapať na vrch Tilič a užiť si nádherný výhľad.
Na konci cesty na nás čakali obrovské skaly Pohanského hradu. Keď sme po nich vyšli hore, prišli sme k informačnej tabuli, kde sme si dali malú pauzu a vrátili sme sa späť po rovnakej trase. Mne osobne sa najviac páčila atmosféra celej trasy, krásna príroda a výhľady z kopcov.