Petíciu za ozelenenie poľnohospodárstva s názvom Za živú krajinu podporilo už 20.000 ľudí. Jej iniciátori ju plánujú v najbližšie dni odovzdať Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. TASR o tom informoval Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti. Ochranárske organizácie stojace za iniciatívou veria, že podpora petície bude pre rezort pôdohospodárstva signálom o citlivom vnímaní stavu agrárnej krajiny verejnosťou a impulzom pre riešenie situácie.
V petícii žiadajú ozelenenie poľnohospodárstva, od rezortu pôdohospodárstva chcú zásadné zmeny v podpore farmárom v prospech udržateľnejšieho využívania polí, lúk aj lesov. Chcú napríklad rozčlenenie lánov biopásmi na menšie s maximálnou rozlohou 20 hektárov. Apelujú aj na podporu farmárov, ktorí chcú obnoviť lúky a vrátiť zvieratá do krajiny. Rovnako apelujú na zvýšenú podporu ekologickým formám poľnohospodárstva a zníženie používania agrochemikálií.
„Ak sa u nás situácia nezmení, čoskoro sa môže stať, že zo Slovenska úplne vymiznú kedysi bežné jarabice či pipíšky a pozorovanie lastovičiek či strnádok, ktoré neodmysliteľne patria k vidieku, bude veľkou vzácnosťou,“ hovorí o možných dôsledkoch nevhodného nastavenia poľnohospodárskej politiky Ridzoň.
Boris Maderič z Ochrany dravcov na Slovensku zas upozornil, že súčasná podpora pre farmárov hospodáriacich s ohľadom na prírodu je nastavená nevhodne a nevýhodne a farmárom sa do environmentálnych schém podpory neoplatí vstúpiť. „Aby neprichádzali o priame platby, zaorajú trávne pásy až po samotný okraj pôdnych blokov a ciest. Pre prírodu tak neostáva na poliach a lúkach vôbec žiaden priestor,“ podčiarkol. Iniciátori zároveň upozorňujú na rozoranie lúk a pasienkov, ktoré rovnako považujú za dôležité pre ochranu biodiverzity.
Ochranárske organizácie tvrdia, že intenzívne hospodárenie vedie k úbytku vtáctva aj hmyzu. Za tým podľa nich stojí Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) Európskej únie. Poukázali na pokles početnosti bežných druhov vtáctva v Európe o 55 percent a početnosti viacerých druhov hmyzu o 74 percent od roku 1980. Na Slovensku podľa nich došlo z toho dôvodu k strate vzácnych vtáčích druhov, ako brehár čiernochvostý, hvizdák veľký či ležiak úhorový. Druhom, ako drop veľký, krakľa belasá či sokol kobcovitý hrozí vyhynutie.