Zaujímavé miesta nemusíte hľadať len vo veľkých a známych mestách. Často ich nájdete práve v tých, ktoré sú menšie a nie sú také populárne. Jedným z nich je aj mesto Lučenec, v ktorom sa nachádza najväčšia synagóga na Slovensku.
Historická stavba, ktorá púta pozornosť medzi panelákmi na okraji mesta, má výšku cez 35 metrov. Postavená je v secesnom štýle a je zapísaná ako národná kultúrna pamiatka.
Podieľal sa na nej maďarský architekt Leopold Baumhorn, ktorý bol známym projektantom synagóg v Rakúsko-Uhorsku. Vyrástla v rokoch 1924 – 1925. Nebola však prvá, bola postavená na mieste jej zničenej predchodkyne, ktorá vznikla v roku 1863.
Smutné je, že nejaký čas slúžila aj ako poľnohospodársky sklad a bola v zlom stave. Nevyhla sa ani poškodeniu vojnou.
Pred zapísaním na zoznam kultúrnych pamiatok jej dokonca hrozilo zbúranie, aby sa získalo miesto na stavbu panelákov.
Dlhú dobu chátrala, menila vlastníkov a nedarilo sa ju obnoviť, najmä kvôli nedostatku financií. Nedávno sa na ňu však usmialo šťastie a dočkala sa rekonštrukcie. Po nej bola opäť otvorená v roku 2016. Dôkazom toho, že všetko nakoniec dopadlo dobre, sú aj rôzne ocenenia, ktoré získala.
Pri rekonštrukcii sa objavila aj sklenená nádoba, kde boli mince a pravdepodobne aj pamätná zakladacia listina.
Dnes sa tu konajú rôzne koncerty, výstavy a iné kultúrne a spoločenské podujatia. Dobrá akustika zabezpečí ten najlepší zážitok z každého hudobného vystúpenia.
Návštevníci majú dvere otvorené po celý rok podľa aktuálnych otváracích hodín. K dispozícii majú aj prehliadku s odborným výkladom.
Zrenovované je aj okolie synagógy. Znamená to, že pohodlne zaparkujete veľmi blízko nej a takisto sú obnovené aj cesty.
Pri peknom počasí si môžete posedieť na lavičkách pri synagóge, užiť si príjemné prostredie a vynadívať sa na naozajstný skvost.
Vstupné dvere sú čiastočne vyrobené podľa historických fotografií. Priamo do sály už vedú pôsobivé sklenené dvere.
Vo vnútri môžete obdivovať okná aj kupolu. Vyplnené sú nádherne farebným sklom, ktoré dotvára umeleckú atmosféru.
Zdroje:
www.archinfo.sk
www.najkrajsikraj.sk