Sladovňa oproti Ondrejskému cintorínu pochádza z roku 1872, istý čas slúžila ako piváreň a reštaurácia s kapacitou až 1000 ľudí a hrdila sa titulom najväčšej reštaurácie v Československu. Pamiatkari za ňu niekoľko rokov bojovali, odvolávajúc sa na jej historicko-architektonickú hodnotu. Potom zmenili názor a sladovni teraz hrozí, že ju nahradia 7-poschodovou budovou.
Samotný pivovar Stein zbúrali v roku 2014 a zachovala sa z neho len kvasiareň s typickou zelenou kupolou. Teraz hrozí koniec aj 150 rokov starej budove starej sladovne.
Obrat o 180 stupňov
Za všetkým pritom podľa informácií médií a aktivistov stojí politika. Za zachovanie budovy starej sladovne bojuje občianske združenie Klub ochrany technických pamiatok. Ten upozorňuje na podozrivú zmenu postoja Krajského pamiatkového úradu k zámerom vlastníka tejto budovy, ktorý je v príbuzenskom vzťahu s poslancom Národnej rady.
Zámer súkromníka je postaviť namiesto sladovne 7-poschodovú budovu. A hoci pamiatkari ešte v roku 2014 s týmto zámerom nesúhlasili, minulý rok sa ich stanovisko zmenilo a vydané boli rozhodnutia, ktoré prakticky likvidáciu tejto sladovne odobrili. Tejto zmene predchádzala výmena riaditeľa pamiatkového úradu.
Vzhľadom na postavenie vlastníka budovy sladovne aktivisti tvrdia, že ide o účelový krok, ktorým si obe strany – pamiatkari aj vlastník – cez najvyššie politické miesta vzájomne vyšli v ústrety.
Zlaté časy starej sladovne
Keď okolo nej prejdete, možno si to ani neuvedomíte. No zelená budova spojená s podnikom Mamut Pub, kam spadá aj striptíz a herňa, patrí rozhodne k histórii Bratislavy, podobne ako samotný pivovar Stein. Aj ona zažila vrchol slávy tohto pivovaru. Budova Mamut prevzala meno práve po starej sladovni a jej najlepších rokoch – za bývalého Československa v sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov bola sladovňa najväčšou pivárňou a reštauráciou v republike. Ľudia jej hovorovo vraveli Mamut.
Aktivisti sa obracajú na prokuratúru
Na starú sladovňu by, keďže sa nachádza v pamiatkovej zóne, mali platiť zásady ochrany Krajského pamiatkového úradu. Podľa nich prakticky nie je možné túto budovu zbúrať. No práve ten istý Krajský pamiatkový úrad zaviazal vlastníka budovy iba podmienkou, aby zachoval repliky niektorých klenieb. To je v priamom rozpore so zásadami ochrany, ktoré sami vytvorili.
„Nechali sme si spracovať právnu analýzu, z ktorej vyplynulo, že rozhodnutie bratislavského pamiatkového úradu je jednoznačne nezákonné. Dnešným dňom podávame podnet na prokuratúru, aby voči rozhodnutiu vzniesol protest,“ oznamuje na svojej stránke občianske združenie Klub ochrany technických pamiatok.