Lesná terapia je v skratke podpora fyzického a duševného zdravia. Nazýva sa aj lesný kúpeľ. O čo vlastne ide ? Aké sú benefity lesnej terapie a kde ju na Slovensku môžete vyskúšať?
Lesný kúpeľ vznikla na základe toho, že ľudia žijúci v mestách majú len obmedzený kontakt s prírodou. Príroda nám preto môže pripadať vzdialená, nebezpečná, alebo ju nedoceňujeme. Čas, ktorý človek strávi ponorený v lese pomáha obnoviť spojenie s prírodou a podporuje naše zdravie. Príroda sa stane reálnejšou, čas nám začne plynúť pomalšie, dokážeme sa v uponáhľanom svete zamyslieť aj nad inými aspektami života ako nad stresom, prácou a povinnosťami. Spojenie s prírodou v nás zároveň vyvolá potrebu si prírodu chrániť, nie ju ničiť. Terapia lesom sa nazýva Šinrin´joku (les + kúpeľ) a pochádza z Japonska.
Účinky, ktoré pocítite hneď. Už po dvadsiatich minútach strávených v lese môžete pozorovať ako z Vás opadá napätie. Po niekoľkých hodinách môžete pocítiť, že Vaše zmysly lepšie vnímajú okolie, a že ste načerpaní novou energiou. Nezľaknite sa ak budete chvíľkami pociťovať zlú energiu, to sa jej Vaše telo potrebuje zbaviť. Táto terapia je vhodná pre každého! Aj keď máte pocit, že trávite dosť času vonku – športom, alebo turistikou – tak lesný kúpeľ je o niečom úplne inom. Pri športe a turistike sa ženiete za cieľom a nestihnete sa plne ponoriť do lesa. Skúste si v lese neurčovať cieľ, vnímajte prítomný okamih a jeho vône.
Kde to môžem skúsiť? Mnohí si predstavia, že za lesnou terapiou musia odcestovať ďaleko, no opak je pravdou. Už aj v Bratislave existujú organizácie, kde lesnú terapiu môžete vyskúšať v podobe prechádzok a workshopov na podporu zdravia pod záštitou občianskeho združenia Stromosvet. Tak isto v Košiciach (Terra Incognita). Lesný kúpeľ ponúkajú aj v hlbšej prírode nadšenci, ktorí úzko spolupracujú so psychológmi. Stačí si nájsť to ideálne miesto pre Vás. Pokiaľ máte s lesným kúpeľom skúsenosti, nič Vám nebráni aby ste si vyšli niekam do prírody (pozor na medvede) a užili si kúpeľ sami. V prvom rade si vypnite telefón a užívajte si esenciálne oleje produkované stromami. Započúvajte sa do zvukov lesa a hýbte sa pomaly. Dotýkajte sa stromov a hlavne sa neponáhľajte. Nesledujte čas a užívajte si les aj niekoľko hodín. Uvedomujte si kôru pod vašimi dlaňami, zem pod nohami, vánok na tvári a vzduch v pľúcach.
Zdroj: stromosvet.sk