V prešovskom samosprávom kraji tento rok odštartovala putovná výstava o rómskych osobnostiach. Táto významná výstava očakáva veľké počty návštevníkov. Úspešný a slávny môže byť každý so zanietenou pracovitosťou a talentom – to je to čo nám ukáže výstava s názvom: „Neznáme farby osobností I. a II.”.
O čom presne je výstava? Prešovské kultúrne organizácie budú hosťovať výstavu s dvadsaťtri obrazmi významných rómskych osobností. Organizátorom tejto výstavy je krajská samospráva a štátna vedecká knižnica v Prešove. Nie všetky obrazy sa vystavujú v originálnom prevedení. Trinásť z nich sú kópie obrazov z roku 2015, ktoré zobrazujú svetovo známe rómske osobnosti. Desať ďalších obrazov bolo vytvorených v roku 2020. Autorom obrazov je Jozef Fečo z Kračúnoviec. Kópie trinástich obrazov spracoval pop-artovým štýlom v roku 2015. Desať ďalších obrazov vytvoril pri príležitosti medzinárodného projektu Rómske divadlo v roku 2020. Táto výstava je spôsob ako rómskej menšine a širokému obyvateľstvu priblížiť významné rómske osobnosti, ktoré sa dokázali presláviť bez ohľadu na farbu pleti. Zároveň je to spôsob ako upozorniť na stereotypy vo vnímaní Rómov na Slovensku. Významné slovenské osobnosti sú rôznych etnických skupín. Mali by sme sa zbaviť predsudkov a vnímať každého jednotlivca ako samostatnú bytosť so snami, ideálmi, cieľmi a budúcnosťou. Medzi zobrazené osobnosti patrí napríklad aj Elena Lacková, významná rómska spisovateľka. Nebudeme prezrádzať viac, nechajte sa prekvapiť pri návšteve výstavy!
Kde môžete vidieť výstavu?
Máj: Okresná Knižnica Dávida Gutsela v Bardejove, Krajská knižnica P.O. Hviezdoslava v Prešove, Podduklianske osvetové stredisko
Jún: Podtatranské osvetové stredisko v Poprade a Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove
Júl – prvá polovica: Hvezdáreň a planetárium Prešov
Júl – druhá polovica: Krajské múzeum v Prešove
August: Vihorlatské múzeum v Humennom, Vihorlatská knižnica v Humennom
September: Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou, Šarišské múzeum v Bardejove
Október: Podtatranské múzeum v Poprade a Podduklianska knižnica vo Svidníku
November: Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni
December: Podtatranská knižnica v Poprade
Neváhajte. vyberte si termín, ktorý Vám vyhovuje a môžete prehliadku obrozov spojiť aj s prehliadkou ďalších národných kultúrnych pamiatok, alebo prírodných krás v Prešovskom kraji.
Zdroj: www.culture.gov.sk