Na to, aby ste mali peknú manikúru nemusíte mať výlučne gélové nechty. Stačí, keď sa budete starať o tie svoje. Inšpirovať sa môžete aj nasledujúcimi desiatimi tipmi pre krásne, zdravé nechty.
1. Základným pravidlom pri starostlivosti o nechty je, že by sa nemali strihať. Na ich skracovanie by sa mal používať pilník, ktorým treba po nechtoch prechádzať iba jedným smerom, aby sa neštiepili. Ak si však úprava predsa len vyžaduje použitie nožničiek, nechty je vhodné nechať chvíľu namočené vo vode. Týmto jednoduchým krokom sa výrazne znižuje riziko ich polámania.
2.Ak nechty potrebujú posilniť alebo vyživiť, nemusíme hneď siahať po produktoch z drogérie. Dobrú službu môže spraviť aj olivový olej zmiešaný s citrónovou šťavou. Nechty do tejto zmesi namočte aspoň na 15 minút. Olej premastí a vyživí suché nechty, citrón ich zasa vybieli.
3.Nie je nijakým prekvapením, že odlakovače nechtom skôr škodia, ako prospievajú. Ideálne sú preto zlupovacie laky, no ak už si chcete nechty odlakovať, vyberajte si prípravky bez acetónu, ktorý okrem iného nechty vysušuje.
4.Pred samotným lakovaním nechtov si na ne naneste podkladovú vrstvu, ktorá zabráni nežiadúcemu žltému sfarbeniu nechtov.
5.Pri lakovaní nechoďte úplne do krajov, ale vynechajte asi 1 milimeter od kože. Má to niekoľko výhod – nezafarbíte si prst a necht bude pôsobiť opticky užšie. Pre väčší lesk a dlhšiu trvácnosť laku naneste na záver priesvitnú vrstvu, prípadne manikúru oživte trblietkami.
6.Existujú veľmi jednoduché spôsoby na odhalenie starého laku. Ak je príliš hustý, veľmi dlho schne, alebo sa okamžite po jeho nanesení na nechte vytvoria bublinky, mal by putovať do koša. Ak však zhustol váš najobľúbenejší lak a ešte ho nechcete vyhodiť, rozrieďte ho trochou priesvitného. Životnosť laku môžete predĺžiť jeho skladovaním v chladničke, alebo na inom chladnom mieste.
7.Dôležitý je aj tvar nechtov. Majiteľkám dlhých prstov sa hodí hranatý tvar, pri krátkych prstoch alebo širších nechtoch je zasa vhodný tvar mandle.
8.Nechty vedia prezradiť veľa aj o našom zdravotnom stave, preto by sme si mali všímať zmeny, ktoré sa na nich dejú. Ak sú príliš mäkké, môže to naznačovať nedostatok vitamínov, železa či vápnika. V takom prípade môžu pomôcť výživové doplnky, ktoré však treba užívať minimálne tri mesiace, aby sa stav zlepšil. Na nedostatok vápnika môžu poukazovať aj biele škvrny. Pozdĺžne čiary nás zasa upozorňujú na nedodržiavanie pitného režimu. Ak sú nežiadúce prejavy dlhodobé, je vhodné poradiť sa s lekárom, pretože môžu byť následkom niektorých ochorení.
9.O nechty na rukách sa väčšina z nás pravidelne stará, nemali by sme však zabúdať ani na tie na nohách, obzvlášť v lete, kedy nie sú schované v topánkach. Postup je podobný ako pri manikúre, nohám najprv doprajeme kúpeľ a zmäknuté nechty môžeme následne ostrihať (tu totiž pilník nestačí). Pedikúru dokončíme ošetrením stvrdnutej kože na pätách, pílingom a prípadne aj masážou chodidiel.
10.Aby sme mali pevné nechty, ktoré sa nebudú lámať a štiepiť, je dôležité dopriať im z času na čas oddych. Ideálne je, keď môžeme občas lakovanie na niekoľko dní vynechať. Ak to nie je možné, aspoň by sme ich nemali odlakovať a zároveň nanovo nalakovať v jeden deň. Netreba zabúdať na to, že nechty budú krásne len vtedy, keď budú zdravé.