share

Aby učenie nebolo mučenie

Aby učenie nebolo mučenie - book bored college education 41943 - Aby učenie nebolo mučenie

Krásne sviatočné dni plné ničnerobenia sú za nami a pomaly, ale isto sa opäť rozbieha kolotoč školských povinností. Na základných a stredných školách začne ošiaľ zvaný uzatváranie polročných známok, vysokoškoláci sa zasa trápia na skúškach. Učenie sa nepatrí medzi najzábavnejšie aktivity, ale nemusí byť utrpením. Učiť sa totiž môžeme aj efektívne. Tu je pár tipov ako na to.

Základom je nevsugerovať si vopred nechuť k učeniu. Čím viac si budeme opakovať, ako sa nám nechce a ako nás to nebaví, tým sa nám bude učiť ťažšie. Navyše, keď už sa aj donútime sadnúť si ku knihám, bude nám v hlave víriť milión iných myšlienok. Aby sme tomu predišli, je vhodné vypnúť hudbu aj počítač a mobil nechať pre istotu v inej miestnosti. Sociálne siete sú totiž výbornými parťákmi na prokrastináciu 😀 .

Aby učenie nebolo mučenie - girl 1797769 1920 - Aby učenie nebolo mučenie
Zdroj: pexels.com

Možno poznáte známe vety Laco je doma, prípadne Lacná cibuľa, drahé mäso, ktoré nás na základnej škole učili, aby sme si podľa nich zapamätali rímske číslice. Takéto pomôcky sa odborne nazývajú mnemotechnické a práve ony vám môžu pomôcť naučiť sa zdanlivo nenaučiteľné. Pri ich vymýšľaní sa fantázii rozhodne nekladú medze, môžete si pokojne pomôcť nejakým vtipom, vytvoriť si nové slovo zo začiatočných písmen slov, ktoré si musíte zapamätať alebo si z nich vytvoriť text na nápev vašej obľúbenej piesne.  Je to oveľa lepší spôsob ako bifľovanie, ktoré je síce niekedy nevyhnutné, ale takto získané vedomosti vám dlho neostanú.

Pri učení sa je veľmi dôležité nájsť si vlastný spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje. Niekomu sa dobre učí hneď ráno, keď je oddýchnutý a plný energie, iný sa zasa vie sústrediť v nočnom tichu. Je dobré počúvať v tomto svoje telo a rešpektovať ho, ušetríte si veľa strateného času a zlej nálady.

Keď sa učíme, zapájame najmä ľavú mozgovú hemisféru. Preto si treba občas spraviť prestávku a ponamáhať aj pravú. Najlepšie to spravíte nejakou fyzickou aktivitou – cvičením, upratovaním alebo aspoň prechádzkou.

Aby učenie nebolo mučenie - brain 2062057 1920 - Aby učenie nebolo mučenie
Zdroj: pixabay.com

Patríte k ľuďom, ktorí o sebe tvrdia, že majú zlú pamäť? Asi vás nepoteším, ale je to iba výhovorka. Zlá pamäť totiž neexistuje, môže však byť netrénovaná. Podľa vedcov si zapamätáme 20% z toho, čo sme počuli ,30% z toho, čo sme videli ,50% z toho, čo sme počuli aj videli a 90% z toho, čo sme sami predviedli (učili iných). Preto tí, čo dávajú pozor v škole, doma si učivo zopakujú a prípadne poprosia rodičov, aby ich vyskúšali, majú takmer vyhraté. Nie je však nijakým tajomstvom, že takto to funguje len vo veľmi málo prípadoch. Pre ostatných je tu pár nápadov:

Metóda POČAČO

  • prvým krokom je získať prehľad o texte – rýchlo ho prebehnite očami, zistite ako je členený a o čom budete čítať
  • ako druhé prichádzajú na rad otázky – ak sa v texte nachádzajú slová, ktorým nerozumiete, vyhľadajte si ich význam na internete
  • nasleduje čítanie textu, ktorý si rozdeľte na menšie časti, alebo ho čítajte po odstavcoch, a ak sa v texte nachádzajú zložitejšie pasáže, prečítajte ich viackrát, prípadne nahlas
  • štvrtým krokom je aktívne čítanie, pri ktorom si v texte podčiarknite alebo zvýraznite dôležité slová a vety, a na papier si vypíšte poznámky
  • posledným, piatym krokom je opakovanie a zhrnutie naučeného, skúste si text povedať bez toho, aby ste sa pozerali do knihy

Keď pamäť nespolupracuje

Ako už bolo vyššie spomenuté, keď do učenia zapojíme viac zmyslov, zapamätáme si viac informácií. Ak ste  nepočúvali výklad učiteľa ani nesledovali, čo píše na tabuľu, môžete si spraviť súkromnú hodinu. Zaberie vám to síce viac času, ale dobehnete nepozornosť na vyučovaní. Ako na to? Text si najprv prečítajte potichu. Druhýkrát ho prečítajte nahlas a nahrajte sa. Potom si záznam vypočujte. (Môžete ho počúvať aj pri nejakej inej aktivite, alebo pred spaním. Iba takto sa ho síce nenaučíte, ale ako doplnok k inej metóde bude fungovať). Nakoniec si na dvere, alebo na skriňu nalepte papier,  píšte naň ako na tabuľu, a pritom učivo nahlas vysvetľujte imaginárnym žiakom.

Aby učenie nebolo mučenie - startup photos - Aby učenie nebolo mučenie
Zdroj: pexels.com

Keď si učivo ani pri veľkej snahe nemôžete zapamätať, skúste použiť fotografickú pamäť. Spojte si pojmy s obrázkami alebo schémami, a tak sa ich pokúste vybavovať v mysli. Napíšte si aj vlastný prehľad, použite rôzne farby a zoraďte informácie tak, aby vám dávali zmysel. Na písomke alebo skúške si potom predstavíte, kde ste čo mali napísané a spomeniete si na viac detailov.

Zopár praktických tipov na záver

  • pred učením si dobre vyvetrajte miestnosť a pomôžte tak mozgovým bunkám lepšie fungovať
  • dajte si pozor na prílišné teplo v miestnosti, v takej sa vám namiesto učenia podarí skôr zaspať
  • pite dostatok vody a vyhnite sa veľkému množstvu kávy – ak potrebujete nakopnúť, skúste zelený čaj
  • jedzte množstvo ovocia a zeleniny, aby ste prijímali dostatok vitamínov (najmä C a B)
  • ak sa učíte niekoľko hodín, robte si pravidelne malé prestávky a nezabudnite ísť aj von ( to sa týka najmä študentov VŠ, ostatní musíte ísť do školy aj keď nechcete 😀 )
  • nezabúdajte na spánok, je veľmi dôležité, aby si mozog aj oddýchol

Dúfam, že vám tieto tipy pomôžu a prajem vám veľa chuti do učenia.

Zdroje:

i-psychologia.sk , camip.sk , aktuality.sk , ako-sa-naucit-skor.com

 

Categories:

Related Posts

mmnt.sk
Close Cookmode