Niekto stihne za 24 hodín spraviť množstvo práce, zarobiť kôpku peňazí a iný vlastne len stále niečo nestíha. Rozdiel je len v tom, ako so svojim časom nakladajú.
Techniky ako stíhať viac za menej
Byť workoholikom nie je žiadna výhra. Je to prakticky neustály beh pred haldou povinností. Omnoho lepšie je namiesto permanentnej práce nakladať s časom vyvážene. Vďaka systému sústredenej aktivity a intenzívneho oddychu si ukojíte viac času pre život a spravíte viac práce. Pomôžte si overenými metódami tých najúspešnejších.
Pomodoro
Technika vyšľachtená pre intenzívnu a sústredenú prácu. Je to postrach každej prokrastinácie. Doslova vás prinúti spraviť úlohu v čo najkratšom možnom čase, hoci inak by ste s ňou zabili celý deň. Môžete na ňu používať klasické kuchynské stopky, alebo aplikáciu v mobile. Cieľom je pracovať sústredene 25 minút a následne si dať 5 minút intenzívneho oddychu. Po štyroch takýchto cykloch nasleduje 15 minútová prestávka. Je to overená technika, ktorá vychádza z výskumov mozgu v súvislosti so sústredením a potrebou oddychu.
TO DO list
Alebo po slovensky plán práce. Nie je však dôležité naplánovať si do detailu každú hodinu, pretože pri malom zaváhaní vás môže časový sklz dostať do stresu. Spravte si najdôležitejších 5 – 6 úloh dňa, ktoré sa reálne dajú stihnúť. Niekedy to môže byť len jedna úloha. No naplánovanú úlohy vždy dokončite, nezačnite ďalšie, kým si nesplníte staré resty.
7 – 8
Reč je v tomto prípade o hodinách spánku. Vizionári, úspešní podnikatelia a lídri nedajú dopustiť na regeneráciu mozgu, ktorá je naplno možná len v priebehu spánku. Ak nespíte, je to ako neustále chodiť s vybitým mobilom. Funkcie sú obmedzené a čas beží veľmi rýchlo.
Oddeľujte úlohy mozgovej smrti
Určite ich poznáte. Sú to úlohy, ktoré si vyžadujú totálnu rutinu. Sú nudné, nezáživné, je potrebné ich urobiť a mozog pri nich zažíva absolútnu nudu. Čas sa vlečie a vám sa nič nechce. Máte tendenciu ho potešovať jedlom, Facebookom, telefonovaním, prokrastinovaním. Tak práve tieto rutinné úlohy striedajte s kreatívnymi. Dosiahnete tak lepšie výsledky, menej vysilenia a rýchlejšie napredovanie.
Vlastné termíny
Dávajte si osobné termíny aj na úlohy, ktoré možno žiadny deadline nepotrebujú. Pre niektorých je koniec blížiaceho sa termínu extrémne stimulujúci. Až tak, že úlohy bez neho prakticky nevedia dokončiť.
Vypnite si notifikácie
Viete, prečo sa mnohým úspešným neviete dovolať, alebo neodpisujú okamžite? Majú stíšené notifikácie. Nestávajú sa tak obeťou multitaskingu ani neustáleho rozlaďovania mysle správami, e-mailami, hovormi… Nie sú otrokom telefónu, ale on ostáva ich služobníkom.