Keď Boh stvoril koňa, povedal mu: ,,Tebe rovného som nestvoril. Všetky poklady sveta teraz ležia práve medzi tvojimi očami.” Toto príslovie vystihuje ušľachtilosť a krásu týchto inteligentných zvierat. Život s nimi je občas veselý, občas náročný, ale má svoje čaro.
Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že by ste chceli vlastného koňa, mali by ste myslieť na tieto veci, aby ste zabezpečili správny režim a jeho zdravie. V momente, keď je kôň šťastný, tak je šťastný aj majiteľ.
Správna voľba ustajnenia je základom šťastného koňa
24/7- ustajnenie na pastvine
Ustajnenie na pastvinách alebo vo veľkých výbehoch je zvyčajne lacnejšou formou ustajnenia. Kone trávia celý čas vo výbehoch, ideálne v trávnatých. Tento spôsob ustajnenia je najprirodzenejší pre ich život.
Boxové ustajnenie
Niektoré areály ponúkajú možnosť ustajnenia v takzvanom režime 12/12 (kôň je 12 hodín v boxe v noci a ďalších 12 hodín je kôň vo výbehu). Niektoré areály naopak ponúkajú možnosť ustajnenia len v boxe, čiže o jeho vyvádzanie do výbehu sa musí postarať majiteľ. Ustajnenia zvyčajne ponúkajú okrem pobytu v boxe a starostlivosti aj ďalšie vybavenie areálu, ako napríklad jazdiareň, striekací box, prípadne jazdeckú halu.
Správne čistenie a výstroj
Starostlivosť o čistenie srsti a kopýt by malo byť na dennom poriadku. Na čistenie sa používajú rôzne kefy, ale aj žbilko na srsť a špárak na kopytá. V prípade, že chcete na svojom koni jazdiť, budete potrebovať základné vybavenie ako je uzdečka, sedlo, podsedlová dečka, prípadne aj chrániče nôh. V zimnom období je dôležité myslieť aj na možnosť dekovania koňa, kde treba zvoliť správny typ deky, ale aj jej hrúbku.
Kováč
Pri správnom režime a starostlivosti o zdravie koňa je dôležité myslieť aj na kováča. Každý kôň potrebuje korektúru kopýt, ktorá by sa mala vykonávať každých 6 až 8 týždňov. Ak je potrebné, kováč môže podkuť koňa na predné nohy alebo na všetky štyri nohy. V tomto prípade sa odporúča návšteva kováča každé 4 týždne, maximálne však každých 6 týždňov.
Krmivo
Pri kŕmení koňa je dôležité myslieť na to, aby sme mu zabezpečili dostatočný prísun sena. Kôň žerie objemové krmivo v podstate 24 hodín denne, takže ideálne je zvoliť ustajnenie, kde má dostatočný prístup k senu. Ďalšou formou krmiva je jadrové krmivo, ktoré sa zvykne kŕmiť dva až trikrát denne. Ide napríklad o ovos, jačmeň, repné rezky či sládový kvet. Skvelou možnosťou krmiva sú aj rôzne musli, ktoré sú dostupné v obchodoch s jazdeckými potrebami. Pri správnom kŕmení je dôležité myslieť aj na soľ, vitamíny, či olej. Skvelou voľbou ako podporiť výživový stav koňa sú aj rôzne vitamíny napríklad na pohybový aparát, na dýchanie či na tvorbu svalov.
Pravidelný pohyb
Pri každom type ustajnenia je dôležité myslieť na to, aby mal kôň zabezpečený dostatok pohybu. Mnohé ustajnenia automaticky vvvádzajú kone do výbehu ráno a večer ich dávajú na noc do boxu. V ustajneniach, kde nechodí kôň každý deň na celý deň do výbehu, je skvelou voľbou areál, kde je v cene takzvaný kolotoč. Dôkladné pohybovanie zabezpečíte správnym jazdením, ale aj lonžovaním.
Veterinár
Veterinárna starostlivosť je základ, ktorý by nemal podceniť majiteľ žiadneho zvieraťa. dôležité je myslieť na očkovanie, ale aj odčervenie. Odčervenie sa odporúča aspoň 2x ročne na jar a na jeseň. Pri kúpe koňa je dôležité myslieť na príručnú lekárničku, ktorú by ste mali mať vždy v stajni. Mala by obsahovať aspoň základné obväzy, dezinfekciu a iné vybavenie.