Kŕmením cudzích zvierat potešíte štvornohých miláčikov, ale len na chvíľu. Nekontrolované kŕmenie môže mať fatálne následky. Nekŕmte ich a môžete im zachrániť život.
V čase lockdownov sa veľa ľudí vyberá do prírody a tam natrafí na malé stajne či väčšie jazdecké areály. Mnoho rodičov zoberie jablká či mrkvu a začne kŕmiť zvieratá. To však často môže spôsobiť obrovské problémy. Konské trávenie je v porovnaní s tým ľudským úplne iné. Konské trávenie funguje tak, že kôň by mal mať prístup k tráve alebo k senu 24 hodín denne a 7 dní v týždni a mali by sme ho kŕmiť špeciálnym krmivom určeným pre tieto zvieratá.
Často sa stáva, že rodičia zoberú svoje deti na výlet do areálu a začnú ich kŕmiť mrkvou a jablkami. Nekŕmte cudzie kone, neviete koľko jabĺk kôň dostal už pred tým. Zároveň neviete, či kôň nie je po zranení alebo nemá zdravotný problém, kde nemôže dostávať mrkvu alebo jablká a len jedno by mu spôsobilo vážne zdravotné komplikácie. Napríklad kôň po operácii už môže mať isté zdravotné problémy, a takáto situácia môže byť život ohrozujúca. Nesprávne kŕmenie môže spôsobiť koliku, ktorá môže viesť až na operačnú sálu.
Pre majiteľa znamená operácia obrovské problémy, ci už finančné, ale aj ohľadom starostlivosti. Samotná suma za operáciu sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc, s tým, že majiteľ musí uhradiť aj pobyt koňa na klinike. Ďalšou rovnako nákladnou záležitosťou sú lieky, ktoré potrebuje kôň po operácii či výdavky spojené s veterinárom. Kôň po operácii potrebuje pravidelné kontroly od veterinára, ktorý niekedy musí dochádzať aj desiatky kilometrov. Kôň po operácii potrebuje aj špeciálny režim a starostlivosť. Vo väčšine prípadov musí byť takýto kôň niekoľko týždňov zavretý v boxe, potrebuje dvakrát denne vodiť a zároveň dezinfikovať ranu. Pre majiteľa sú to starosti navyše, s ktorými bežne nepočíta a musí upraviť svoj bežný deň tak, aby stíhal starostlivosť o zranené zviera.