Po roku plnom zákazov a príkazov a testovania máme chuť sa „odtrhnúť z reťaze“ a poriadne si začať užívať život. Lákajú nás dovolenky, pobyty, wellness, nové letné šaty, kotejly, párty, koncerty a oslavy. Napriek tomu, že so svojimi našetrenými financiami máme nejaké plány, tak vidina prebdenej noci vonku, medzi ľuďmi, na koncerte v zahraničí, je príliš veľká. Prečo? A ako sa s týmto nutkaním popasovať?
Po tom, čo sa dáme zaočkovať, sa nám otvoria dvere do zahraničia. Budeme sa cítiť vo väčšom bezpečí. Po tom čo sme zažili sociálnu depriváciu sa nejak musíme znovu zapojiť do spoločnosti a spoločenských akcií. Musíme si uvedomiť, že to ako nakladáme s peniazmi súvisí s našou emocionálnou stabilitou. Po lockdowne a pandémii (ktorá ešte úplne neskončila) sa nemôžeme považovať za emočne stabilných.
Behaviorálna ekonomika je veda, ktorá sa zaoberá tým, ako sa ľudia správajú k svojim peniazom a vysvetľuje aj tieto javy, kedy prehnane začneme míňať peniaze. Každý z nás asi vie aké to je ísť nakupovať potraviny s pocitom hladu. Nakúpite toho veľa a nie práve to, čo ste pôvodne chceli. Behaviorálna ekonomika a jej vedci vysvetľujú, že podobné pocity nás môžu premáhať teraz, keď sa rozhodneme nakupovať dovolenky, lístky na koncerty, alebo letné oblečenie. Tento stav vedci pomenovávajú ako „horúci“. Je to stav, kedy neviete rozumne uvažovať a nakupujete bez rozmýšľania, aby ste naplnili potrebu sa socializovať. Z tohto „horúceho stavu“ sa neviete sami dostať – až keď je po ňom si uvedomíte, čo ste vlastne spravili a nakúpili.
Ďalším problémom je to, že nás kapitalistická spoločnosť vychovala tak, aby sme si mysleli, že keď sa nám niečo zlé deje, dokážeme na trhu nájsť produkt, ktorý si kúpime a všetko napravíme. Je náročné si uvedomiť, že to tak nie je.
Ako z toho von? Ako sa popasovať s nutkaním minúť všetky svoje peniaze na zájazdy a socializáciu?
- Musíme si uvedomiť, že to čo v skutočnosti potrebujeme je ľudský kontakt a pochopenie. Potrebujeme sa s niekým porozprávať. Naplánovať si rozumne leto s ohľadom na naše financie. Potrebujeme sa poradiť so svojim finančným poradcom o svojich financiách a stretnúť sa s priateľmi niekde vonku v prírode, alebo u seba doma a porozprávať sa s nimi, ako sme lockdown prežívali a porovnať si skúsenosti.
- Vyčleňme si vopred presnú sumu, ktorú si môžeme dovoliť minúť na dovolenku, alebo zábavu. Zabezpečme si, aby sme vopred určenú sumu pri nákupoch nemohli prekročiť.
Socializujme sa bez toho, aby sme prišli o úspory.
Zdroj: www.vox.com