Let do vesmíru a život na inej planéte je predmetom diskusií posledné desaťročia. Stále čakáme „kedy to príde“. Kedy budeme môcť ako turisti letieť do vesmíru. Kedy budeme mať rakety na taký pohon, aby nás lety finančne nezruinovali. Kedy to bude bezpečnejšie letieť mimo atmosféry. Tí pesimistickejší čakajú, kedy to tu na Zemi bude také zlé, že do vesmíru budeme musieť letieť, aby sme zabránili nášmu vyhynutiu.
Tak ako vo všetkom aj pri kozmických letoch musíme ísť na veci postupne. Vedci robia čo môžu aby zdokonaľovali rakety. Kozmonauti robia čo môžu, aby na svojom tele testovali dopad letov a zmeny prostredia. A čo môžeme robiť my, bežní ľudia? Okrem zvyšovania si fyzickej kondície, nadobúdania vedomostí v oblasti vesmíru a chránenia si vlastnej planéty na Slovensku zatiaľ veľa príležitostí nemáme. V Amerike sú o krok ďalej. Ľudia sa môžu prihlásiť do experimentu. Môžu si vyskúšať, aké to bude ísť na Mars.
Na jeseň v roku 2022 NASA odštartuje simuláciu života na Marse. NASA hľadá ľudí, ktorí by sa zúčastnili celoročného testu, aby zistili ako budú ľudia reagovať na skutočnú misiu na Marse. Podmienkou, aby sa dobrovoľníci mohli prihlásiť je byť občanom USA vo veku od 30 do 55 rokov. Uchádzač musí byť tiež nefajčiar a musí ovládať angličtinu. Výber všetkých uchádzačov sa bude riadiť hlavne štandardnými kritériami ako pri výbere skutočných astronautov. Uprednostnení budú ľudia so strojárskym, matematickým, lekárskym alebo leteckým vzdelaním. Šancu budú mať aj vojenský dôstojníci. Vybraní uchádzači budú žiť a pracovať v module Mars Dune Alpha s rozlohou 1700 stôp štvorcových celý rok, bez možnosti modul opustiť. Simulácie majú odhaliť problémy a riešenia pre budúce skutočné misie bežných ľudí na Mars.
Znie to ako fajn práca, ale musíme si uvedomiť, že v moduloch budú prebiehať aj kritické výzvy ako nedostatok potravy, zlyhanie zariadenia, oneskorenie komunikácie, a ostatné stresové faktory fyzického aj psychického charakteru. Dobrovoľníci budú na zemi, ale cítiť sa budú, akoby boli na ďalekom Marse bez možnosti pomoci. Budú musieť zvládať všetko ako skutoční vesmírny výskumníci. Po takýchto prípravách bude svet pripravený poslať misiu na Mars a budeme o krôčik bližšie k cestovaniu vesmírom aj pre obyčajných ľudí.
Zdroj: scitechdaily.com