Náš pracovný priestor sa presunul z kancelárie domov. Kvôli pretrvávajúcej pandémii nie je jasné kedy sa vrátime do práce. Niektorí odborníci dokonca zastávajú názor, že úplne prezenčný spôsob kancelárskej práce je už minulosťou. Home office sa stane čoraz bežnejším. Mnohí sa tešíme, veď je to super! Menej cestovania, domáce jedlo, kľud a mnoho ďalších výhod. Čoraz viac ľudí na sebe však pozoruje neprimeranú únavu. Z čoho sme vlastne unavení, keď pracujeme z pohodlia domova? Na túto otázku odpovedali vedci zo Standfordskej Univerzity. Naša diagnóza má dokonca pomenovanie “Zoomová únava” (z originálu Zoom Fatigue). Vedci vidia problém hlavne v online konferenciách, ktoré nám spôsobujú pocity nadmernej únavy a vyčerpania.
Vedci prišli na to v čom je problém a aj keď nie je úplne možné sa zbaviť “zoomovej únavy” , je tu aspoň pár tipov ako si pomôcť:
- Problém: Tváre našich kolegov máme príliš blízko. Je dokázané, že s ľuďmi s ktorými komunikujeme tak, že ich máme vo vzdialenosti menej ako 60 cm od tváre, udržiavame blízky vzťah. Ak sú v takejto blízkosti, tak sa plne na nich sústredíme. Na online konferencii, alebo školskej prednáške máme všetky tváre priamo pred sebou a od počítača zvyčajne nesedíme ďalej ako 60cm. To v našom podvedomí vytvára pocit, že sa na všetky tváre musíme plne sústrediť a to nás unavuje.
Riešenie: Pokiaľ to nie je nevyhnutné, tak nepozerajte na svojich kolegov, odstúpte ďalej od počítača. Najideálnejšie je vnímať iba verbálnu konverzáciu a vypnúť si ukazovanie tvárí na obrazovke.
- Problém: Ľudia sa na nás príliš sústredia. Pokiaľ pred svojimi kolegami hovoríte, alebo niečo prezentujete až veľmi priamo sa na Vás sústredia. Pozerajú do Vašej tváre a vy nehybne sedíte a rozprávate. To nie je prirodzené. Za normálnych okolností sa pri prednášaní, alebo vyvetľovaní aj prejdete po miestnosti. Naživo máte od ľudí odstup, hráte sa s perom, postavíte sa, zasmejete sa, v miestnosti nie je úplné ticho. V online svete sa snažíte zabezpečiť úplné ticho aby sa nekazil zvuk počas prenosu, s ničím sa nehráte, nemôžete sa postaviť.
Riešenie: Zabezpečte si odstup od kamery. Kľudne tak aby ste sa počas rozprávania vedeli postaviť. Zoberte si do ruky antistresovú loptičku a počas prezentovania sa bez okoľkov napite. Nebojte sa z online priestoru vytvoriť ľudskejšiu verziu. Tu tiež platí vypnúť si zobrazovanie tvárí Vašich kolegov na monitore.
- Problém: Počas konferencií vidíme aj sami seba. Počas online hovoru na obrazovke vidíte aj svoju tvár. To je pre naše podvedomie veľmi nepríjemná situácia. Predstavte si, že by v kancelárii pri rozhovore Vaši kolegovia držali zrkadlo a Vy by ste sa videli ako sa s nimi rozprávate. Určite by Vás to rozptyľovalo a sústredili by ste sa na svoj výzor a pohyby.
Riešenie: Vypnutie kamery alebo vypnutie zobrazovanie samého seba na obrazovke. Odbremeníte tak svoj mozog od zbytočného uvažovania o Vašom výzore a mimike.
Online komunikácia namiesto tej prezenčnej je iba v začiatkoch. Vedci veria, že vďaka výskumom o Zoomovej únave a pozorovaniu zamestnancov pracujúcich z domu sa podarí postupne zaviesť taký spôsob online komunikácie, aby sme z nej nemali následky.