V prvej časti sme si priblížili 3 eko-tipy, do ktorých sa oplatí investovať: kvalitná izolácia, orientácia domu na juh a rekuperácia odpadového tepla. Dnes si priblížime ďalšie 3 eko-tipy: solárne fotovoltaické panely, zelenú strechu a záchytné nádrže na vodu.
Fotovoltaika – Slnečná energia má obrovský potenciál byť náhradou neobnoviteľných zdrojov energie a je najvyšší čas ju začať viac využívať. Fotovoltaika je jednou s dostupných metód ako využívať slnečné žiarenie aj doma. Solárne fotovoltaické panely sú predmetom diskusií odborníkov, či sú vlastne také ekologické, ako sa tvrdí, alebo či sa niekedy zaplatia (vzhľadom na ich vyššiu cenu). Vo väčšine prípadov sa však odborníci zhodnú, že napriek vysokej cene a kolísavosti výroby elektriny, ktorá je spôsobená tým, že nie každý deň svieti slnko naplno, sa fotovoiltaická elektrárnička oplatí a je ekologická. Ako vlastne funguje? Fotovoitaická elektráreň má batérie do ktorých ukladá energiu, vyrobenú zo slnečných lúčov dopadajúcich na panely. To znamená, že vyrobený energiu môžete použiť aj v noci. Fotovoltaika nijak neohrozuje životné prostredie a momentálne sa pracuje na tom, aby sa panely dali aj recyklovať. Ďalšou z výhod je aj možnosť získania dotácií na zakúpenie si fotovoltaickej elektrárne. Pokiaľ by fotovoltaika bola pre Vás finančne nedostupná, dá sa uvažovať aj o solárnych paneloch na ohrev vody, ktoré nemajú batériu (takže neukladajú elektrickú energiu) a sú lacnejšie.
Zelená strecha – Zelená strecha je spôsob ako čiastočne vrátiť prírode to, čo sme jej zobrali. Časť pozemku na ktorom stojí dom a nemôže tam rásť zeleň nahradíme zeleňou na streche. Dôležité je aby sa pod zelenú časť strechy použili kvalitné materiály a drenážny systém, aby sme zabránili pretekaniu vody a mechanickému zničeniu koreňmi rastlín. Potom už je na Vás aký štýl si zvolíte, niekto uprednostňuje trávu, niekto nenáročné rastlinky ako do skalky a niekto dokonca kríky a malé stromčeky. Veľkou výhodou je, že pôda a rastliny pridávajú streche ďalšiu vrstvu izolácie, čo šetrí náklady a ako bonus zachytáva a spotrebuje dažďovú vodu a vytvorí kyslík.
Nádrže na zadržanie dažďovej vody – Vďaka nádržiam na zadržiavanie dažďovej vody nemusíte na polievanie záhrady plytvať tou pitnou, alebo podzemnou vodou. Nádoba tiež zabráni tomu, aby sa zbytočne veľa vody po daždi muselo vsiaknuť do zeme a zabráni sa tak premáčaniu pôdy a mlákam. Možno si na prvý pohľad predstavíte veľký nevkusný sud, ale moderné nádoby na zadržiavanie vody majú pekný vkusný tvar, alebo sa dajú vbudovať, tak aby ich nebolo na prvý pohľad vidieť (do zeme alebo do domu).
To sú stručne predstavené tipy na ekologické bývanie, ktoré môžete využiť pri stavbe nového domu, alebo aj na rekonštrukciu a modernizáciu domu, ktorý už máte. Netreba sa báť žiť ekologickejšie!
Zdroje: