share

Elektronická koža, ktorá vníma bolesť

elektronicka koža - carolina heza zwPYmB1GlNE unsplash scaled - Elektronická koža, ktorá vníma bolesť
elektronická koža je prelomovým objavom Carolina Heza

Veda aj technika stále napredujú. Mnohé vynálezy a výmysly nám môžu pripadať zbytočné, no elektronická koža vyzerá veľmi nádejne nie len pre priemysel, ale aj pre bežných ľudí. Kredit za napredovanie v tejto oblasti patrí RMIT Univerzite. Určite si myslíte, že za tento objav vďačíme Američanom, no nie je to tak. RMIT Univerzita sa nachádza v austrálskom Melbourne.

Vedci sa v Melbourne sústredili na vlastnosti najväčšieho ľudského orgánu – kože. Skúmali jej vlastnosti a snažili sa vyrobiť prototyp, ktorý by kožu dokázal nahradiť aspoň v jej základných funkciách. To sa im aj podarilo. Vyvinuli umelú elektronickú kožu, ktorá reaguje na bolesť ako skutočná. Umelá koža dokáže elektronicky reagovať rovnakou rýchlosťou ako dokážu nervové signály prísť do mozgu. V budúcnosti by táto koža mohla priniesť benefity v minimálne troch oblastiach:

  • Kvalitnejšia protetika
  • Inteligentná robotika
  • Neinvazívne kožné štepy

Dokonalosť tohoto vynálezu spočíva aj v jeho schopnosti rozlišovať teplo a tlak. Rozšíriť funkcie kože plánujú aj o jej schopnosť natiahnuť sa, aby bola pre pacientov plne funkčná, ako skutočná koža. Na výrobu prototypu kombinovali mnohé technológie. Patentovať si dali napríklad pamäť napodobňujúcu mozog, aby si koža bola schopná pamätať tak, ako si pamätá ľudské telo. Patent si vyslúžili aj povlaky, ktoré sú reaktívne na zmenu teploty, ktoré sú až tisíc krát tenšie ako ľudský vlas.

V minulosti už podobné napodobeniny uzreli svetlo sveta. Najnovšia verzia je však prelomová v tom, že elektronická koža dokáže rozoznať rozdiel medzi jemným dotykom a nebezpečným dotykom – zranením. Profesor Madhu Bhaskaran uviedol: „V podstate sme vytvorili prvé elektronické somatosenzory – replikujúce kľúčové vlastnosti komplexného systému neurónov v tele, nervových dráh a receptorov, ktoré riadia naše vnímanie zmyslových podnetov.“ Elektronická koža dnes vyzerá ako tenká jemná nálepka. Je fascinujúce, ako taký maličký štvorček dokáže mať všetky opísané vlastnosti. RMIT Univerzita dokázala skvelý pokrok!

www.scitechdaily.com

Categories:

Related Posts

mmnt.sk
Close Cookmode