share

3 náhodné vynálezy

vynálezy - kelly sikkema Z895fnYRbog unsplash scaled - 3 náhodné vynálezy
Coover chcel vynájsť priehľadný plast a vynašiel silné lepidlo. Kelly Sikkema

Je veľmi fascinujúce, ako dokážu ľudia vynájsť veci od kolesa, až po smartfón. Na niektoré vynálezy sa ľudia pripravujú, študujú, skúšajú, testujú až kým sa im nepodarí vynájsť to, čo si zaumienili. Nie vždy je to však takto. Niekedy sa ľuďom podarí vynájsť veci úplnou náhodou. Medzi takéto objavy patrí napríklad aj penicilín, ktorý aj dnes zachraňuje ľudské životy. Aké náhodné vynálezy ešte ľudia objavili?

  1. Super-silné lepidlo. V roku 1941, keď opäť začínala vojna, tak spoločnosť Kodak začala pomáhať vo výrobe produktov. Chceli vyrobiť napríklad plast, ktorý by bol priehľadný a konkuroval sklu. Na tomto výskume pracoval aj Coover, absolvent Cornellovej Univerzity. Kondenzáciou formaldehydu a kyanoacetátu vytvoril Coover monoméry. Tieto monoméry sa za prítomnosti vlhkosti rýchlo spojili a vytvorili sa tak dlhé polymérové ​​reťazce, ktoré vytvrdli do číreho plastu. Problém však bol, že čohokoľvek sa monoméry dotkli, tak to pospájali. Tento vynález teda nemohol byť používaný ako sklo na zameriavače do zbraní, bolo to príliš nepraktické na výrobu. Coover teda svoj „vynález“ odložil ako nepoužiteľný, v skutočnosti však vynašiel super-lepidlo.
  2. Hračka Play-Doh. Všetci poznáme plastelínu Play-Doh, ktorá je ľahko tvarovateľná a má charakteristickú vôňu a nezávadné zloženie pre deti. Prečo a ako vznikla? Jej vznik je tiež úplne náhodný. Pôvodne táto mäkká, poddajná zmes bola používaná na utieranie sadzí z tapiet – už postupom času nebola žiadaná a budúcnosť firmy kutol, ktorá ju vyrábala, vyzerala neradostne. Avšak učiteľka v materskej škole, ktorá rada učila deti tvarovať z hliny jej našla skvelé využitie – bude to hračka pre deti! Takto deti majú k dispozícii niečo menej špinavé na tvarovanie a firma, ktorá hmotu vyrábala neskrachovala.
  3. Mikrovlnná rúra. Takmer všetci ju používane na ohrievanie jedla, no nevieme ako vznikla. Vynálezca menom Spencer, ktorý pracoval na zlepšovaní radarov a ich elektromagnetických vlnách úplnou náhodou vo svojom vrecku roztopil pri ich testovaní arašidovú tyčinku. Vynašiel tak mikrovlnku, v ktorej sa dalo zohrievať jedlo. V tých časoch sa ľudia nestarali o to, či je žiarenie bezpečné, no postupom času sa robili výskumy aj na túto tému. Malé množstvo vĺn nie je zdraviu škodlivé.
Categories:

Related Posts

mmnt.sk
Close Cookmode