share

Aj rastliny môžu mať svetovú pandémiu

vesmir - sifan liu z7ShxuBsVYE unsplash scaled - Aj rastliny môžu mať svetovú pandémiu
Rastliny majú tiež svoje choroby. Sifan Liu

Pri rapídnom šírení ochorení medzi ľuďmi sa nečudujeme a nepokladáme si otázku: Ako je to možné? Je nám jasné, že to, ako sa ľudia pohybujú po celej zemeguli môže spôsobiť rýchle šírenie chorôb. Aj sme to na vlastné oči videli, ako rýchlo sa z Čínskeho Wuchanu dostal Covid-19 až na Slovensko. Ľudia cestujú, ochutnávajú jedlá, stretávajú sa na párty či v hromadnej doprave a vírusy a baktérie si ľahko nájdu svoju obeť, ktorá ich transportuje do každej krajiny na zemi.  A čo rastliny? Aj rastliny majú svoje choroby. Aj rastliny a plody cestujú po celom svete a tak môžu ľahko preniesť chorobu z jednej časti sveta na druhú. Vedci zastávajú názor, že výskumníci zdravia ľudí by mali úzko spolupracovať s výskumníkmi zdravia rastlín. My totiž tieto rastliny jeme a je v našom záujme zabraňovať šíreniu ich chorôb.

Prvý krokom je chorobu rastlín odhaliť pred tým, ako rastlina opustí hranice krajiny. Možno sa čudujete prečo je to také dôležité – veď choré rastliny sa dajú vyhubiť a nahradiť novými. Také jednoduché to nie je. Profesor Neal Reynolds vysvetľuje, že pandémia môže spôsobiť problém zo zásobovaním, dokonca až hladomor, ako to spôsobila pleseň na zemiakov v Írsku. Reynolds zastáva názor, že by detekcia chorôb mala prebiehať v globálnom meradle – mali by vzniknúť inštitúcie, ktoré by tieto procesy riadili a zabraňovali by prenosu chorôb medzi krajinami. Takýto globálny tím by vyžadoval veľkú skupinu špecialistov od poľnohospodárov, štatistov, inžinierov, vedcov, geografov, meteorológov, genetikov až po analytikov, ktorí by všetky získavané informácie dávali „dokopy“.

Hlavným dôvodom, prečo sa vedci o zdravie rastlín začali zaujímať je, že kvôli klimatickým zmenám je náročnejšie zbaviť sa patogénov. V nových podmienkach sa im lepšie darí a rýchlejšie sa šíria. Dlhé teplá a tropické búrky sú ideálne na to,  aby sa patogénom dobre žilo a ľahko cestovalo. Tropická búrka dokáže odniesť patogény stovky kilometrov ďaleko bez toho, aby ich poškodila. Známym prípadom je aj choroba banánov druhu Cavendish, ktoré zasiahla tzv. panamská choroba. Tieto banány sa najčastejšie exportujú a kvôli spomínanej chorobe sa počty vypestovaných banánov prudko znižujú.

Tak ako Covid 19, aj choroby rastlín mutujú a rýchlo sa šíria. Je potrebné začať zmierňovať dopady klimatickej zmeny na planétu a tiež predchádzať rýchlemu šíreniu patogénov rastlín transportom. Na planéte žije mnoho ľudí a je náročné všetkým zabezpečiť dostatok stravy. Rastliny sú našim prežitím a mali by sme sa o ne adekvátne zaujímať a chrániť ich pred chorobami.

Zdroj: scitechdaily.com

Categories:

Related Posts

mmnt.sk
Close Cookmode