Pamiatka zosnulých a Halloween sú sviatky, ktoré sa oslavujú takmer na celom svete, ale každá krajina má svoje vlastné zvyky a tradície. V niektorých štátoch ide o veselé oslavy, inde zase o hlboké spomínanie na zosnulých. Pripravili sme pre teba zaujímavosti z niekoľkých krajín, ktoré ťa prenesú do sveta tajomna, duchov a úcty k predkom.
1. Mexiko – Día de los Muertos
V Mexiku sa od 1. do 2. novembra ľudia obliekajú do farebných kostýmov, maľujú si tváre ako lebky (tzv. „calavera“) a zdobia oltáre s fotkami zosnulých, ich obľúbenými jedlami a nápojmi. Tento sviatok je plný farieb, hudby a tanca, čo symbolizuje radosť z prítomnosti duší predkov, ktoré sa na tieto dni vracajú medzi živých.
2. Írsko – Staré korene Halloweenu
Halloween má svoje korene práve v Írsku, kde pôvodne vznikol pod názvom Samhain. V minulosti sa verilo, že na prelome októbra a novembra sú hranice medzi svetom živých a mŕtvych najtenšie. Íri počas Samhainu robili ohňostroje, nosili masky, aby sa ukryli pred zlými duchmi, a obetovali jedlo, aby si ich naklonili. Táto tradícia sa postupne preniesla do USA a stala sa z nej podoba moderného Halloweenu, ktorú poznáme dnes.
3. Japonsko – Obon
Hoci sa sviatok Obon oslavuje v lete, je japonskou verziou Pamiatky zosnulých. Rodiny vtedy navštevujú hroby svojich predkov a organizujú tanečné festivaly na ich počesť. Jednou z tradičných aktivít je vypúšťanie papierových lampiónov na vodnú hladinu, čo symbolizuje návrat duší späť do sveta mŕtvych. Ulice miest sa zaplnia tanečníkmi oblečenými v kimono, ktorí tancujú v špeciálnych choreografiách, známych ako Bon Odori.
4. Guatemala – Gigantské draky
V Guatemale sa na sviatok Día de los Muertos púšťajú obrovské papierové draky, niekedy vysoké až 20 metrov. Táto tradícia má korene v myšlienke, že draky sprostredkujú kontakt medzi živými a mŕtvymi, a vďaka ich farbám a detailným vzorom sa verí, že dokážu odpudiť zlých duchov. Na cintorínoch tiež rozkladajú koberce kvetov a vykladajú oltáre pre zosnulých, aby si ich uctili.
5. Filipíny – „Pangangaluluwa“
Na Filipínach majú tradíciu s názvom Pangangaluluwa, ktorá je podobná americkému „trick-or-treating“. Skupinky detí chodia od domu k domu, spievajú tradičné piesne a vymieňajú si ich za malé sladkosti alebo peniaze. Filipínci veria, že počas tejto noci duše mŕtvych hľadajú pokoj, a preto tiež prinášajú jedlo na hroby a modlia sa za svojich zosnulých, aby im pomohli na ceste do posmrtného života.
6. Rumunsko – Halloween v Draculovom hrade
V Rumunsku, konkrétne v Transylvánii, je Halloween spojený s legendou o grófovi Draculovi. Počas tohto sviatku je v Draculovom hrade organizovaná veľká párty, na ktorú sa hrnú ľudia z celého sveta. Turisti majú možnosť prespať v hrade, kde ich čaká temná atmosféra, hororová hudba a strašidelné predstavenia. Pre miestnych je Halloween skôr turistickou atrakciou než tradičnou oslavou, ale láka mnoho zvedavcov.
7. Taliansko – La Festa di Ognissanti
V Taliansku je Pamiatka zosnulých známa ako La Festa di Ognissanti a slávi sa 1. novembra. V tento deň sa ľudia zhromažďujú na cintorínoch, prinášajú kvety, najmä chryzantémy, a zdobia hroby svojich blízkych. Deti dostávajú tradičné Ossa dei Morti „kosti mŕtvych“ – sladkosti z mandľového cesta. Hoci je sviatok viac pokojným spomínaním než oslavou, niektoré mestá začínajú prijímať prvky Halloweenu a organizujú kostýmové párty.
8. Peru – T’anta Wawa a tradičné pečivo
V Peru na Pamiatku zosnulých pečú tradičné pečivo, známe ako T’anta Wawa, v tvare malých postavičiek, ktoré symbolizujú zosnulých členov rodiny. Pečivo je niekedy plnené džemom alebo čokoládou a jeho súčasťou je aj kríž. Ľudia ich prinášajú na hroby, spolu s jedlom a nápojmi, aby sa symbolicky podelili s mŕtvymi.
Oslavy Halloweenu a Pamiatky zosnulých sú v každej krajine iné, no všetky majú jedno spoločné – spomínanie na tých, ktorí už nie sú medzi nami, a vytváranie spojenia medzi živými a mŕtvymi. Či už ide o farebné festivaly, lampióny na vodnej hladine alebo obrovské papierové draky, tieto tradície nám pripomínajú úctu k predkom a silu tradícií, ktoré spájajú generácie.