Filozofie východných kultúr sú v našej spoločnosti veľmi obľúbené a ich popularita každým rokom stúpa. Hovoria o tom, ako sa správne obliekať, existovať, myslieť, bývať či prezentovať seba samého. Jednou z nich je i čínske umenie s názvom feng šuej, s ktorým sa väčšina z nás stretla predovšetkým v architektúre a oblasti bývania. Pravdou však je, že feng šuej siaha oveľa hlbšie ako len po rozmiestnenie nábytku či vecí, ktoré s bývaním priamo súvisia. Čo sa skrýva pod jeho názvom a čo všetko si môžeme predstaviť až sa v budúcnosti opäť s týmto termínom stretneme?
Feng šuej je definované ako čínske umenie geomantie, ktoré sa vykladá ako prúdenie zemských i atmosférických síl. Veľkú úlohu a silné postavenie v tomto umení zastáva i jing a jang. Podľa filozofie tohto umenia je možné sledovať energetické dráhy a prúdenia a znalosť ich fungovania využiť nielen na rôznorodé spôsoby veštenia. Ich znalosť totiž pomáha nájsť vhodné miesto pre život človeka, na ktorom sa bude cítiť príjemne a vyvážene a zároveň sú nápomocné i po smrti, pretože prezrádzajú ako správne uložiť zostatky zosnulého. Poďme však ďalej od výkladu a pozrime sa ako feng šuej využíva naša spoločnosť.
Uplatnenie sa nachádza predovšetkým pri dizajne záhrad a interiérov. Podľa tohto umenia má každá miestnosť i budova svoju nezameniteľnú energiu, ktorá nesmie byť prehliadaná. Podľa prúdenia energie vieme nájsť to správne miesto pre oddychové zóny ale i pre pracovné či nájsť miesto pre posteľ, ktoré nám zaručí pokojný a zdravý spánok za každých okolností. Feng šuej nám navyše radí i ako zariadiť správnu kuchyňu – ktoré miesta by mali byť využité na skladovanie, ktoré na prácu. Zjednodušene povedané – každá vec, kus nábytku či čokoľvek iné nachádza v tomto umení svoje vlastné miesto.
Samotné umenie sa vyznačuje množstvom pravidiel a doporučení, ktoré vás budú viesť zariaďovaním bytu a domácnosti. Kam by mal byť umiestnený luster či obrazy? Rozhodne nie nad miestom určeným na sedenie. Geometrické centrum miestnosti by malo byť voľné bez akéhokoľvek nábytku. Uloženie podlahovej krytiny v chodbách? Rozhodne naprieč kvôli správnemu prúdeniu energie.