Spánok zaberá dosť veľkú časť nášho života, preto by sme ho mali mať čo najlepší. K tomu môže pomôcť aj kvalitný matrac, ktorý má mnoho výhod.
Futon
Tradičný japonský matrac bol vyrábaný len z bavlny, bez pridania strún, umelých materiálov, peny či vlny. Pôvodne boli futony tenšie a ľahšie sa rolovali, aby sa mohli počas dňa odložiť. V Japonsku tak rodiny šetrili miesto, keďže ho v ich domácnostiach nebolo veľa.
Dnes sa vyrábajú tieto matrace trochu hrubšie, tvrdšie a sú ťažšie, no možnosť rolovania nestratili. Ich výroba pomocou vrstvenia plátov bavlny sa však zachovala dodnes.
Do niektorých sa k bavlne začali pridávať aj ďalšie prírodné materiály, ako napríklad kokosové vlákna, ktorými sa dosiahol tvrdší matrac alebo latex, pre ešte lepšiu podporu chrbtice.
Výhodou oproti klasickým matracom je, že nevŕzga, pretože v ňom nie sú struny, tiež je antialergický a telo počas spánku dýcha, vďaka jeho priedušnosti. Prispôsobí sa vášmu telu a preto umožňuje nerušený hlboký spánok.
Môžete ho umiestniť priamo na zem, na tatami alebo klasický drevený rošt.
Starostlivosť o tento matrac je dôležitá, je potrebné ho aspoň raz za mesiac zrolovať, prípadne aj otočiť, vyvetrať, aby si zachoval tie najlepšie vlastnosti. Ak sa nachádzate v malom byte, pokojne môžete futon cez deň zrolovať a odložiť, jemu to len prospeje.
Postupne sa využíva ohybnosť a pevnosť futonov aj na tvorbu pohoviek, kde základ tvorí drevený rošt, ktorý sa dá často rôzne polohovať.
Tatami
Tradičná japonská podložka vyrobená z lisovanej ryžovej slamy a jej povrch tvorí tráva Igusa. Používa sa pod futon alebo je z nej vyskladaná podlaha, v tom prípade aj izoluje a upravuje vlhkosť v miestnosti. Matracu pomáha dýchať, no nezabúdajte ju pravidelne vetrať, aby ste sa vyhli plesniam. Rovnako ako futon, aj tatami krásne prírodne vonia. Pomáha uľaviť od bolesti chrbta a nespôsobuje alergie. Zvyčajne je vyrábaná bez lepidla, iba stlačením, preto je úplne rozložiteľná.
Tatami aj futon sú ideálne tiež na jogu a meditáciu.