Jedlé gaštany využívajú a konzumujú mnohí, no plody pagaštanu konského nie sú veľmi známe svojimi liečivými účinkami a rôznym využitím. Vnímané sú skôr ako okrasné stromy v parkoch. Ak vám nabudúce deti donesú gaštany, po vytvorení gaštankov ich môžete využiť aj inak.
Plody pagaštana konského obsahujú až 15% saponínov, vďaka ktorým pri stretnutí s vodou penia. Aj preto sa z nich dá vyrobiť čistiaci prostriedok na riad alebo prostriedok na pranie.
Možno poznáte mydlové orechy, ktoré tiež obsahujú saponíny a sú s obľubou využívané na pranie. Ich nevýhoda však je, že sa dovážajú zďaleka.
Prášok z gaštanov sa dá využiť aj na umývanie vlasov, ktoré sa budú menej mastiť, budú rýchlejšie rásť a menej vypadávať.
Za svoje liečivé účinky vďačia gaštany najmä účinnej látke escín.
Používajú sa aj ako zložky do krémov, ktoré pomáhajú napríklad pri bolesti svalov a kĺbov.
Masť, či tinktúra pozitívne pôsobí aj pri kŕčových žilách, zápaloch a znižuje opuchy.
Staré mamy by nám poradili nosiť pár gaštanov vo vreckách a hrať sa s nimi, napríklad v zime nám dokážu prekrviť prsty a tým zahriať ruky. Tiež to pomáha udržiavať jemnú motoriku v dobrej kondícii, najmä starším ľuďom, a pomáha pri problémoch s kĺbmi.
V šatníku zasa ochránia pred moľami. Stačí ich pár umiestniť na dno skrine.
Gaštany môžete tiež zašiť do obliečky na vankúš a použiť na reflexnú masáž nôh tak, že po nej budete stúpať. Chodidlá sa vám dobre prekrvia, čo pomáha, ak máte stále studené nohy. Prípadne si túto obliečku s gaštanmi môžete nahriať a priložiť na boľavý chrbát, či iné problematické miesto.
Pokiaľ ide o konzumáciu, s pagaštanom konským buďte opatrní, najbezpečnejšie sú prípravky v lekárňach, čo obsahujú to správne množstvo pagaštanu a tým liečia určité problémy.
Ak si chcete pochutiť na gaštanoch doma, vyberte si radšej tie jedlé. Po narezaní ich môžete upiecť v rúre alebo na panvici. Pochúťkou je aj gaštanové pyré. Jedlé gaštany sú tiež veľmi zdravé, preto si ich na jeseň určite nezabudnite dopriať.