zdielať

Halloween a zvyky starých Slovanov

Halloween a zvyky starých Slovanov - shutterstock 714728209 - Halloween a zvyky starých Slovanov

Halloween je našou spoločnosťou vnímaný ako rýdzo americký sviatok, ktorý sa oslavuje 31. októbra a s našou kultúrou nemá absolútne nič spoločné. Opak je však pravdou. Halloween má pôvod na európskom kontinente v kultúre starých Keltov a Slovanov. Oslavovali ho rôzne kultúry a v každej kultúre mal svoje vlastné zvyky, podstata však ostala zachovaná aj dnes. Symbolizuje koniec leta, posledný deň dobrého počasia a blahobytu pred krutou a studenou zimou, a tiež deň, kedy sa zmazáva hranica medzi svetom živých a mŕtvych a duše našich mŕtvych predkov môžu vstúpiť do nášho sveta a priniesť nám predpoveď alebo nám spôsobiť škodu.

Halloween a zvyky starých Slovanov - halloween 2894192 1920 1024x903 - Halloween a zvyky starých Slovanov
Zdroj: pixabay.com

Tradícia Halloweenu vznikla na podnet starého keltského sviatku Samhain, počas ktorého ľudia zapaľovali vatry a obliekali si kostýmy, aby sa vyvarovali duchov, ktorí počas tejto noci mohli vstúpiť do nášho sveta. Vďaka kostýmom si duchovia nemali spliesť živých s mŕtvymi a neodviesť ich do podsvetia. Kelti verili, že počas tejto noci sa dá predpovedať budúcnosť a rôzne kúzla a zaklínadlá druidov získavajú väčšiu moc. Vyrezávali tekvice, do ktorých dávali sviečky, ktoré mali duchov odlákať od ich domov.

Naši predkovia Slovania tiež uctievali sviatok podobný tomu keltskému. Posledný deň októbra pre nich tiež symbolizoval koniec obdobia stabilného počasia a úrody a nástup zimy. Naši predkovia rovnako ako Kelti verili, že hranica medzi svetom živých a mŕtvych mizne a duše našich zosnulých môžu vstúpiť do nášho sveta. Mali obavy z toho, že by im duše ich mŕtvych príbuzných  mohli priniesť zlo a nešťastie a preto umiestňovali pred svoje domy žeravé uhlíky, ktoré neskôr dávali do vyrezávanej repy alebo tekvice, ktorú nechávali pred svojimi obydliami. Takto vyrezávané tekvice a repy sa označovali ako svetlonosi. Tiež svojim mŕtvym predkom nechávali dary a obety, aby si ich priazeň naklonili na svoju stanu. Medzi časté obety patrilo napríklad hádzanie kúskov jedla do ohňa.

Halloween a zvyky starých Slovanov - pumpkin 2828519 1920 1024x683 - Halloween a zvyky starých Slovanov
Zdroj: pixabay.com

Jedným zo zvykov starých Slovanov počas tohto sviatku bolo aj koledovanie a spievanie obradných piesní deťmi. Deti chodili po domoch, spievali piesne a ako odmenu dostávali zvláštne sladké pečivo alebo peniaze. Pečivo, ktoré sa pieklo špeciálne počas tohto sviatku malo symbolizovať dušu a všeobecne sa verilo, že čím viac týchto koláčikov sa zje, tým väčšia bude priazeň duší, ktoré už nie sú na tomto svete.

Dnes Halloween poznáme najmä z amerických filmov a kníh. Je to sviatok počas ktorého sa deti prezliekajú do kostýmov a chodia koledovať po domoch za čo sú odmeňované rôznymi sladkosťami. Po štúdiu našej slovanskej mytológie je však zjavné, že Halloween a jeho tradície má korene v našej kultúre.

Halloween a zvyky starých Slovanov - pumpkin 2828165 1920 1024x576 - Halloween a zvyky starých Slovanov
Zdroj: pixabay.com

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode